Denní svícení

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
Odpovědět
Uživatelský avatar
ondrys
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 171
Registrován: sob srp 08, 2009 12:00 am
Bydliště: Nové Město pod Smrkem

Denní svícení

Příspěvek od ondrys »

Dovoluji si založit toto téma, které se tu sice již několikrát probíralo v různých diskuzích, ale jelikož je stále aktuální, tak si jistě zaslouží vlastní prostor.

Uvažuji o instalaci denního svícení do svých aut, protože se občas stane, že zapomenem rozsvítit, ale hlavně dost často odcházejí žárovky. Nejlákavější je asi sada LED světel, ale marně hledám na svých autech místo kam je umístit tak, aby to odpovídalo normě a zároveň to nevypadalo jako nějaký tuzing. Napadlo mě to umístit vedle mlhovek, ale vpravo tomu brání tažné oko. Další z možných variant, je odstranění mlhovek a jejich náhrada za kulatý typ LED denního svícení. Toto řešení jsem viděl už na několikrát, dokonce i na novém Foresteru, a třeba i na nové Fabii RS a Scout lze z výroby požádat o nahrazení mlhovek denním LED svícením.

Také mě docela zaujalo, že v USA nebo Kanadě mají v některých státech denní svícení ve stejné parabole jako jsou dálková světla, ale nesvítí takovou intenzitou jako ty dálkové. Toto řešení jsem viděl na Legacy (nové i starší), a na vlastní oči jsem ho viděl i na jednom Passatu B5 v evropské verzi před faceliftem minulý týden u Turnova. Neví někdo víc o této funkci? Zajímá mě totiž, jak by bylo možné použít dálkovou žárovku H1 k dennímu svícení s tím, že by se samozřejmě pro tyto účely snížila intenzita svícení aby nedocházelo k oslnění ostatních řidičů. Toto řešení by bylo asi nejvíce elegantní, a možná i nejjednodušší.

Díky předem za Vaše názory, rady a zkušenosti.
Ondrys.
2000 Subaru Legacy BH 2.0 GL 20th Anniversary - pro radost
2011 Peugeot 508 SW 2.0Hdi AT - dobrý, ale není to Subo
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od quickly »

Já jsem byl nucený přejít na LEDky kvůli praskání H7 s vyšší svítivostí-. Můj model žebrák (Activia) nemé Xenony. LEDKy mám napasované v mřížkování - nechtěl jsem přijít o mlhovky, protože dost jezdím. Normu to neplsňuje o 1 cm, tak snad to na technické v 2012 projde. Je to perfektní, protože se to vždy rozsvítí a nikdy nezapomene. Má to jediné mínus, kdy mi chybí zhasnutí všeho - jako myslivec je dobré přijet na nějaké místo moc nerozsvícený a s LEDkama to nejde.
Pokud mi to neprojde technickou (ale podle toho co jezdí si myslím, že projde), tak bych asi šel do kulatých místo mlhovek, ale kulaté jsou dražší.
Přílohy
2010-01-21--16-00-29.jpg
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Vladimir_xh
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1512
Registrován: stř zář 02, 2009 6:21 pm

Re: Denní svícení

Příspěvek od Vladimir_xh »

Ač jsem docela odpůrce dodatečných led světel na denní svícení, tak musím uznat že tohle vypadá dobře, nenásilně.
U hodně aut to vypadá lacině a pořádně to nesvítí, takže ani neplní funkci.
Mlhovek bych se nevzdával, byl jsem na ně zvyklí a teď mi hodně chybí.

Používám standardní automatické rozsvěcení, H4 nepraskají tolik jako H7 a tak tu 1 žárovku ročně vpoho vyměním.
Ex. Subaru Outback BR MY11 2,5 123Kw
Subaru Forester SG MY03 2,0 92Kw
CUCV M1009. V8 6,2D
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od quickly »

Vladimir_xh píše:Ač jsem docela odpůrce dodatečných led světel na denní svícení, tak musím uznat že tohle vypadá dobře, nenásilně.
Když jsem to viděl poprvé, tak se mi to ihned zalíbilo. Navíc to má perfektní efekt při minisrazech, protože jezdím jako poslední a vedoucí ihned pozná, zda jedu nebo ne. Stálo to cca 2500,- a svítivost to má DOST velkou.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Vladimir_xh
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1512
Registrován: stř zář 02, 2009 6:21 pm

Re: Denní svícení

Příspěvek od Vladimir_xh »

Spíš mě štvou ty co si je koupí za pár stovek od pumpy, nalepěj si to doprostřed nárazníku a myslej si že mají denní svícení.
Přitom ten výkon ledek co tam mají je tak prachbídnej, že to skoro nesvítí.
Ex. Subaru Outback BR MY11 2,5 123Kw
Subaru Forester SG MY03 2,0 92Kw
CUCV M1009. V8 6,2D
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

ondrys:
Taky jsem o tom přemýšlel a je pravda, že prostě na našich náraznících neni ideální prostor.
Ale vnuknul jsi mi zajímavej nápad - s tím svícením jinejma světlama. Já mám místo mlhovek velký dálkovky, tak, že by denní svícenní svítilo jen těma dálkama, ale s nižší intenzitou, apropo to by šlo i u origo mlhovek.

Co si o tom myslíš?

Sestrojit krabičku, která by automaticky rozsvítila ty světla a zároveň by přizpůsobila napětí (nějakym stabilizátorem, regulátorem...) by nebyl problém.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
vojta
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 410
Registrován: pon lis 23, 2009 7:50 pm
Jméno a příjmení: Vojta
Bydliště: Jablonec

Re: Denní svícení

Příspěvek od vojta »

honzacz: To by urcite slo, ale bal bych se problemu s policajtama/pojistovnou. Denni sviceni musi byt homologovany, ne?

Mne nektery denni sviceni vadi, protoze neni videt - nekdo si tam da radu LED diod, ktera moc nesviti a ta svitici plocha je nekolikanasobne mensi nez u normalniho svetlometu. Ve dne proste nezalezi tolik na svitivosti, spis na velikosti ty vyzarujici plochy a uhlu svitivosti tech LED diod. Nevim jestli jsem sam, ale obcas proste v rade aut nejaky prehlidnu, protoze ma "denni sviceni".
Forester 2003 2.0 MT => Forester 2006 2.5 XT MT => Volvo XC70 2006 D5 MT
Uživatelský avatar
ondrys
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 171
Registrován: sob srp 08, 2009 12:00 am
Bydliště: Nové Město pod Smrkem

Re: Denní svícení

Příspěvek od ondrys »

Quickly, na Tvým autě to vypadá luxusně, jako by to tam bylo z výroby. A pokud vím, tak nemáš žebráka, od toho je tu verze Trend. Mě osobně ztráta mlhovek nějak netrápí, protože mi v mlze ani sněhu nikdy nezlepšili viditelnost.
HonzaCZ píše:ondrys:
Sestrojit krabičku, která by automaticky rozsvítila ty světla a zároveň by přizpůsobila napětí (nějakym stabilizátorem, regulátorem...) by nebyl problém.
Honzo, Ty mi snad čteš myšlenky! To by bylo ideální, když to jde udělat na americké verzi, proč to nepřidělat i na evropskou? Myslím, že by šlo použít klasickou krabičku pro automatické denní svícení a přidat k ní ten regulátor napětí. Ale elektrice moc nerozumím, tak nevím jak na to...
2000 Subaru Legacy BH 2.0 GL 20th Anniversary - pro radost
2011 Peugeot 508 SW 2.0Hdi AT - dobrý, ale není to Subo
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od quickly »

ondrys píše: A pokud vím, tak nemáš žebráka, od toho je tu verze Trend.
Ondrys, dehet začíná od Activie, navíc mám doplacené hagusy a ochrané plasty vepředu a vzádu. Jediné, co postrádám je střešní okno (oproti Comfortu), ale to se dá přežít, alespoň s ním nemám problémy ::-DDD:
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od Tomáš1002 »

Já střešní okno mám a považuju ho za naprostou zbytečnost :4690: . Za jízdy se otevřít nedá, bo strašný vichr a hluk, párkrát jsem ho nechal otevřené při parkování, abych auto větral a vždy mi tam nalítal nějaký bordel. Příště už neci :1774:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od AndreaM »

Tomáš1002 píše: Příště už neci :1774:
Ale ten pohled na hvězdičky, Tome, ten je úžasnej ::-DD:

Já jsem ráda že střešní okno máme, na zadních oknech mám tmavé folie a díky tomu stř. oknu je v autě víc světla.

Tohle je ale téma o denním svícení, sorry, Tomáš mě strhnul :839:
U některých aut to vypadá šíleně, ale Danovu Forýskovi to sluší. :850:
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od Albi »

AndreaM píše:Ale ten pohled na hvězdičky, Tome, ten je úžasnej ::-DD:
hvězdičky ale stejně vidí jen jeden :845:

já bych šíbr taky moc nechtěl, na starším autě jen komplikace, moc to nevětrá ...
klasické třešní okno je daleko lepší, dá se více vyklopit, lépe větrá a je méně problémové (to jsem měl na Toyotě)
hluk se dá hodně omezit sklopením toho plechu co se tam vepředu vyklopí, tedy alespoň u Legacy I

ale je pravda že ten dvojitej šíbr je pěkná frajeřinka :850:
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

ondrys píše:Honzo, Ty mi snad čteš myšlenky! To by bylo ideální, když to jde udělat na americké verzi, proč to nepřidělat i na evropskou? Myslím, že by šlo použít klasickou krabičku pro automatické denní svícení a přidat k ní ten regulátor napětí. Ale elektrice moc nerozumím, tak nevím jak na to...
Je ale problém, jak psal Vojta, s tou homologací, legalitou, STK, strážníci atd...

Zajímavý by bylo, kdyby nějakej výrobce dělal denní svícení jako kroužek, kterej by se dal kolem mlhovek :845:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
ondrys
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 171
Registrován: sob srp 08, 2009 12:00 am
Bydliště: Nové Město pod Smrkem

Re: Denní svícení

Příspěvek od ondrys »

HonzaCZ píše:Je ale problém, jak psal Vojta, s tou homologací, legalitou, STK, strážníci atd...
Jo, to nevím, ale třeba Golf VI nebo Audiny před nástupem diod, mají v parabole s dálkovým světlometem i klasickou žárovku P21W která zajišťuje denní svícení, stejnou žárovku pro denní svícení mají i poslední škodovky všech řad hned vedle mlhovky. Taková úprava by byla reálná pouze na Legacy druhé generace, kde verze GX mají na tyto účely volnou parabolu hned vedle mlhovek. No, zkusím rozebrat mlhovku na sedanu (MY99), tam by se možná ta P12W vešla, ale na kombi už budu muset najít jiné řešení, protože na MY2000 je jen malá čočka.

Jinak ten světelný kroužek jsem už někde viděl, ale bohužel jen jako poziční světlo.
2000 Subaru Legacy BH 2.0 GL 20th Anniversary - pro radost
2011 Peugeot 508 SW 2.0Hdi AT - dobrý, ale není to Subo
Motorsport
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: ned pro 06, 2009 4:35 pm
Jméno a příjmení: Jiří Škrlant

Re: Denní svícení

Příspěvek od Motorsport »

Problém je s homologací. Každé světlo musí být homologováno pro konkrétní použití. Tzn. přidat žárovku do stávajícího hlavního světla nebo svítit dálkovým (nebo mlhovým) se sníženou svítivostí nejde (i když udělat řešení se sníženou intenzitou není problém).
Výzkum, vývoj a výroba elektronických doplňků......pochopitelně i pro SUBARU

OUTBACK Active 2.0D MY2010
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“