Denní svícení

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
Odpovědět
Uživatelský avatar
mack
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 530
Registrován: pon bře 15, 2010 9:04 pm
Jméno a příjmení: Martin Zbranek
Bydliště: Nový Hrozenkov

Re: Denní svícení

Příspěvek od mack »

Doro má pravdu,stalo se mi,že vyjíždím na cestu,kde jsem nic nezaregistroval a najednou kde se vzalo tu se vzalo nesvítící auto,měl jsem štěstí,že sem ho na poslední chvíli zaregistroval,je fakt že v rychlosti hledáte svítící body a když nic nevidíte tak jedete ale ouha,borec nesvítil a už je průser :655: od té doba jsem opatrný a jak říká vyhláška,furt něco předvídám :845:
Legacy II 2.2 kombi,94 EX
Outback H6 2001,154kw EX
Uživatelský avatar
M.Z.
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 709
Registrován: pát led 29, 2010 8:14 pm
Jméno a příjmení: Marek Zrak
Bydliště: FM

Re: Denní svícení

Příspěvek od M.Z. »

Já se svícením souhlasím a s kvalitními denními světly nemám problém, sám je mám a jsou dostatečně vidět. Viditelnost aut je mnohem lepší, zejména v lesních úsecích, kde se střídá světlo a stín.
Problém je, že někteří ignoranti si nerozsvítí ani v dešti a pár trotlů jsem potkal i v regulérní tmě :670: Nechápu, že jim není divné, když mají celou tmavou přístrojovku a ani si toho nevšimnou. Tihle lidi se fakt věnují řízení na 100% :815:
ex STI 257kw 470Nm
M2
Coupe JCW
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

Já svítim od tý doby, co řídím (cca 7 let). Nikdy jsem s tím neměl problém (rozsvicet světla), teď je to ještě lepší - když Subaru po vypnutí klíčku zhasne i parkovačky, takže světla nechávám permanentně zapnutý - mám modul, co rozsvítí hlavní až při >13,4V v palubní síti - tedy až po startu motoru. Mám stažený sklon na 2-3, aby svítily víc do země.

Problémy s přídavnými denními (LED) světly mám hned 2:
1) Nemám je kam namontovat, aby to totálně nezabilo design
2) Za výrobu/návrh/prodej těch mžourátek, co často vídám bych někoho zavřel. Problém je ale v tom, že homologovaný, co rozumně svítěj, jsou prostě podstatně dražší. Takže si lidi prostě radši kupujou šmejdy. Nevýhoda těch LED světel je, že jsou většinou použity luxeon LED a ty, jako každé jiné LED, vyzařují dost úzkým paprskem - takže nejsou vidět z moc velkýho rozsahu úhlů. Proto si všimněte, že kvalitní denní světla maj docela vymakaný paraboly a "skla". Pak se to pozná v provozu - buďto to svítí celou plochou a je to jasně vidět, nebo to je pár bílejch bodů, kterých si nikdo nevšimne.

Obecně koncepce těch světel - svítit ledkama s vysokou intenzitou vycházející z několika málo bodů je nesmysl. Jak už jsem jednou psal - ideální by byla osvětlená plocha s rovnoměrně rozloženou intenzitou.
Outback-daylight (small).jpg
Já osobně půjdu na 99% cestou zde již zmiňovanou a rozsvítím na částečnou intenzitu dálkovou parabolu v hlavních světlometech (viz příloha). Uvidíme, jestli mě lapnou chlupatý nebo ne... Na technický se s tím ovšem vytahovat rozhodně nebudu ;-)
Outback-reflektor-dálkovka.jpg
Co se týče koukání po autech, tak se mi stane výjimečně, že bych přehlíd nerozsvícený auto a i tak si ho všimnu při druhym kouknutí. Ale je pravda, že si člověk musí dávat víc bacha, pokud se ale věnuje plně řízení, nevidim problém.

PS. Jinak tohle http://www.flickr.com/photos/11059462@N07/ je dost hustý :-) (a chci to ::-DD: )
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
ondrys
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 171
Registrován: sob srp 08, 2009 12:00 am
Bydliště: Nové Město pod Smrkem

Re: Denní svícení

Příspěvek od ondrys »

Ahoj Honzo, vypadá to fakt pěkně, ale technickou by to asi neprošlo...
Dej nám prosím vědět, jak se Ti podařila přestavba na denní svícení dálkového světla. Rád bych do toho šel také. Jen mi není jasné jestli bude poté možné problikávat dálkovýma s normální intenzitou. Dá se to nějak vyřešit?
2000 Subaru Legacy BH 2.0 GL 20th Anniversary - pro radost
2011 Peugeot 508 SW 2.0Hdi AT - dobrý, ale není to Subo
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

ondrys píše:Ahoj Honzo, vypadá to fakt pěkně, ale technickou by to asi neprošlo...
Dej nám prosím vědět, jak se Ti podařila přestavba na denní svícení dálkového světla. Rád bych do toho šel také. Jen mi není jasné jestli bude poté možné problikávat dálkovýma s normální intenzitou. Dá se to nějak vyřešit?
Určitě půjde. K dálkovkám se připojí nový kabely a přes diody a vhodnej "snižovač intenzity" (pulsní regulátor napětí?) se přivede el. proud. Tím pádem po zapnutí denního režimu tam půjde novejma kabelama menší napětí -> budou svítit míň. Při probliknutí tam přiteče normálně přes původní vedení a relé plné napětí a tím je to rozsvítí na plnou intenzitu. (V mém případě se k nim přidají ještě dolní dálkovky :-) )

Zapínání denního režimu bych samozřejmě ještě obohatil o funkci automatického rozsvěcení po nastartování.
Takže by to mělo funkce
OFF - vždy vypnuto
AUTO - zapnuto jen při dobíjení a vypnutých hlavních světlech (tedy při rozsvícení hlavních - večer - by se to vyplo)
ON - zapnuto pořád (nouzový svícení, "cool" efekt při zapnutých velkých světlech... no prostě nějaký využití by se určitě našlo :-D )

No a samozřejmě bych do dálkovek osadil nějaké vhodné žárovky, např. Day@Light od OSRAM.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Denní svícení

Příspěvek od hetzer »

HonzaCZ: jestli ale snizis napeti o vic nez 10% tak ti nepobezi halogenovy cyklus a bude ti cernat zarovka. musel bys casto svitit dalkovyma naplno aby se trochu regenerovaly :4690:
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

hetzer píše:HonzaCZ: jestli ale snizis napeti o vic nez 10% tak ti nepobezi halogenovy cyklus a bude ti cernat zarovka. musel bys casto svitit dalkovyma naplno aby se trochu regenerovaly :4690:
Tak to budu muset vymyslet nějak líp :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

hetzer, napadá tě něco? kromě použití LED žárovky
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Denní svícení

Příspěvek od hetzer »

HonzaCZ: strcit tam druhou zarovku
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

hetzer píše:HonzaCZ: strcit tam druhou zarovku
Napadlo mě, ze spoda paraboly nasázet ledky nebo led stripe, takže by ten reflektor tak jakoby zářil.

Ale uznávám, že s tím halogenovým cyklem jsi mě dostal - o tom jsem neměl ani tucha. Neřešej to totiž ani moc nikde na netu (regulace jasu 12V halogenů do domovních interiérů atd.).
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
OndraH
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 609
Registrován: stř zář 09, 2009 4:39 pm
Bydliště: Střimelice

Re: Denní svícení

Příspěvek od OndraH »

Tak konečně se mi povedlo najít to, o čem jsem četl už před nějakou dobou. Tady je denní svícení pomocí dálkových už vymyšlené, doporučuji přečíst. Dokonce tam má možnost přepínání normální světla/denní svícení pomocí fotosenzoru a další vychytávky. Píše i o tom že halogenový efekt má ošetřený.
Dávám to sem protože se o tom diskutovalo i na volvoklubu a tam jsem o tom četl.
http://www.cybertronic.vyrobce.cz/ahd.php
https://www.instagram.com/acwoodworkz/
BMW 325xi 2006
Škoda Octavia 1.4TSI PHEV
Bylo:Volvo S70 T5 B5234T3 1997, Outback 2.5 MT MY2000 - R.I.P
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Denní svícení

Příspěvek od hetzer »

HonzaCZ: privedls me na jinou myslenku: pri snizeni napeti o 5% halogenovy cyklus stale bezi a pritom se zivotnost zarovky zvysuje na dvojnasobek - to by mi nevadilo svitit dal s potkavackama. umel bys neco takoveho?
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

hetzer píše:HonzaCZ: privedls me na jinou myslenku: pri snizeni napeti o 5% halogenovy cyklus stale bezi a pritom se zivotnost zarovky zvysuje na dvojnasobek - to by mi nevadilo svitit dal s potkavackama. umel bys neco takoveho?
Snížit napětí o 5% není problém, to je 0,7V, pokud budeme brát v úvahu 14V palubní napětí. Přesně o tuto hodnotu např. snížíš napětí, pokud do vedení sériově připojíš diodu (nemyslím LED, ale normální diodu v propustném směru). Dále se to dá řešit stabilizátorem napětí, kdy si přesně nastavíš požadované napětí (zbytek jde do tepla) nebo pulzně, ale tady nevím, zda by to žárovkám zrovna dělalo dobře.

Podle mě, pokud to stačí jen o 0,7V, by byla ideální ta dioda. Pokud máš 60W žárovky, je to kolem 5A odběru. Odpovídající dioda bude stát kolem 10 Kč.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Denní svícení

Příspěvek od hetzer »

potkavacky maji myslim 55W
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21884
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

hetzer píše:potkavacky maji myslim 55W
No tak to je jedno, poteče tam nižší proud, tím líp.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“