Denní svícení

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
Odpovědět
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Denní svícení

Příspěvek od outback »

Denní svícení vzadu mi přijde jako blbost. Normální viditelnost - světla vzadu nepotřebuju, jedu na denní svícení. Snížená viditelnost, tunel atd. - jsem stejně povinen zapnout tlumená světla, moderní auto to udělá samo. Audinu jsem si nastavil na "rozsvěcet brzy" a fungovalo to v kombinaci s denním svícením skvěle.

Denní svícení je na to, abys neohrozil nikoho před sebou, kdo tě nevidí, případně aby ten, kdo tě nevidí, neohrozil tebe. Za sebou nikoho neohrožuješ, a že by tě koncová světla ve dne někdy před něčím zachránila...no to si nedovedu představit.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Denní svícení

Příspěvek od sima »

Souhlasím s outbackem,zadní světla za NORMÁLNÍ viditelnosti jsou k ničemu,nejsou absolutně vidět,je to zbytečné.Jako nějakou optickou výstrahu,bacha-jede přede mnou auto,či pozor jedu před tebou,tak to si taky nedovedu představit.Myšleno opravdu za jasného bíleho dne,jak psal VDC,ale přeci jindy je třeba zapnout tlumená a že to někdo nedělá,no tak to už je jak u všeho-je to o lidech.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od VDC »

Ok, v tom případě je nesmyslnost toho předpisu v tom, že není denní svícení vyhrazeno pro supermoderní stroje s chytrou elektronikou, ale může být používáno i idioty, na jejichž vůli záleží, zda zapnou světla. Denně se setkávám se situacemi, kdy není optimální viditelnost a lidi svítí denním svícením a zezadu tím pádem nejsou pořádně vidět. Zepředu v tu chvíli samozřejmě alespoň nějak vidět jsou. A to jsou přesně ty situace, kvůli kterým celý systém denního svícení nemám rád.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
George
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 482
Registrován: sob říj 08, 2016 10:48 am
Jméno a příjmení: Jiří Otisk
Bydliště: Mokre Lazce

Re: Denní svícení

Příspěvek od George »

Oj, vsem se omlouvam za rouzpoutani kdoviktere svetove valky kvuli sviceni... :-|
Subaru BRZ 2016 MT Sport Limited - vlakno o aute.
Obrázek
Subaru Legacy Wagon 2.0R MY07, motor EJ20F (DOHC, 121kW), 4AT,SportShift,VTD,VDC
Obrázek
Uživatelský avatar
bonboniera
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 797
Registrován: sob srp 15, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vit Pochman

Re: Denní svícení

Příspěvek od bonboniera »

Diskuze a denni sviceni me vzdycky nadzvedne, tak musim neco pridat :-)
Nekdo pise, ze za normalnich podminek nejsou svetla vzadu treba. A ja se tedy ptam, na co jsou za normalnich podminek treba svetla vpredu? To si myslite, ze za normalnich svetelnych podminek by vas bez svetel denniho sviceni nikdo nevidel?! Samozrejme ze videl, jde o to, ze by vas videl hur a pozdeji. A uplne to same plati pro zadek. Auto pred sebou bez rozsvicenych svetel vidim, ale s rozsvicenymi svetly ho vidim mnohem lepe. Je spoustu situaci, kdy se auto svitici vzadu i za beznych podminek hodi. Proti ostremu slunci, kdesi v aleji, ve ktere se strida svetlo a stin, kdyz se prasi z pole, a kdyz je to cele jeste umocnene zatackou...
Navic ma teorie - v 99,99 procentech pripadu vidi ridic auto ve svem pruhu zezadu. Jine auto ve svem pruhu vidi zepredu jen v pripade, ze to auto predjizdi nebo neco objizdi. Nebo jede po uzke silnici, kam se vejde jen jedno auto.
Slysel jsem argument, ze protijedouci auto ve svem pruhu je dobre videt a ja tedy mohu predjizdet. To se ovsem vracime na zacatek. To auto by bylo za normalnich podminek videt i bez denniho sviceni, s nim je ovsem videt daleko driv a lepe. To auto je pak videt v podstate i periferne, treba kdyz ja zrovna koukam mzik do zpetneho zrcatka, a to same plati, kdyz auto prede mnou sviti i zadkem.
Dalsi muj argument pro sviceni i vzadu - zjednodusene se da rici, ze auto nesvitici vzadu nejede ci neni v provozu, auto svitici se pohybuje. Coz se v zatacce proti slunci hodi - jste rychlejsi a dojedete a prekvapi vas tam vzadu nesvitici auto. V okamziku prvniho ocniho kontaktu nevite, jestli jede, musite ujet dalsich par metru, abyste to zjistili.
Takze suma sumarum - auta dnes sama zrychluji a zastavuji, detekuji prekazky, ukazou chodce ci zvire v noci, ctou znacky, hlidaji vyjeti z pruhu, ukazuji mrtvy uhel... ale nesviti vzadu. Nesmyslne a nepochopitelne.
A na uplny zaver, trochu to k tomu patri - od brezna 2013 doted mi na outbacku neodesla jedina zarovka zvenku ani uvnitr. Xenony rovnez bez zavady.
Subaru Outback 3.0R, 5AT, 2009
Uživatelský avatar
ybrcek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5315
Registrován: sob lis 12, 2016 8:54 pm
Jméno a příjmení: Martin Vetyška
Bydliště: Půlpánov u Štatlu
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od ybrcek »

jako motorkář bych denní svícení zakázal protože dokud svítilijen motorky byli jsme vidět, ted splyneme s davem. Ale cesta z5 už není a taky myslím že by měl svítit aj zadek.
AUDI quattro A6 Avant 2,7V6 TDI
ex Tribeca 3,6 H6
ex Forester 2,5 XT SG9
ex VeCe GTS 1,9CDTI
ex VeBe CC 2,5V6
ex Kadett GSi 2,0i
ex Škoda 100
ex Škoda 110R

http://www.drkteam.cz/team_member/martin-vetyska/
KTM 950 SuperEnduroR
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

bonboniera to napsal skvěle. ,,,,| (*_^) |,,,,

Jsem rád, že je mezi námi tolik lidí, co tak dobře v provozu vnímá své okolí, že považuje svícení zadních světel za zbytečný. Gratuluji!

Já naopak v záplavě všech těch předních světel, kdy to je v rozpětí od lidí, co nesvítí vůbec, přes mžourátka z TESCO, přes kvalitní denní svícení, žárovkový hlavní světla, až po LED, či xenonová světla, uvítám každé zvýraznění auta jedoucího mým směrem. Tomu dennímu svícení chybí nějaká pořádná standardizace. Když dřív jezdila auta buďto zhasnutá nebo s rozsvícenými hlavními světly, tak to bylo přehlednější než v tomhle mumraji.
outback píše:Denní svícení je na to, abys neohrozil nikoho před sebou, kdo tě nevidí, případně aby ten, kdo tě nevidí, neohrozil tebe. Za sebou nikoho neohrožuješ, a že by tě koncová světla ve dne někdy před něčím zachránila...no to si nedovedu představit.
Sorry, ale tohle je totální volovina. 1) nevím, jak zajistíš denním svícením to, jestli někoho ohrozíš nebo ne, a 2) za sebou nikoho neohrožuješ? To snad nemyslíš vážně.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: Denní svícení

Příspěvek od Juras »

HonzaCZ píše: Jsem rád, že je mezi námi tolik lidí, co tak dobře v provozu vnímá své okolí, že považuje svícení zadních světel za zbytečný. Gratuluji!
Já jo, dokonce považuju za zbytečný i svícení ve dne v předu, ale to už se ze zákona musí. Stejně ty 5-10w bludičky v zadních světlech nejsou vidět.
Smysl to mělo u motorek, když ještě nesvítili auta, ale jak už psal ybrcek ted už splynou s ostatníma a zase sou víc ohroženým druhem.
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Denní svícení

Příspěvek od HonzaCZ »

Juras píše:Já jo, dokonce považuju za zbytečný i svícení ve dne v předu, ale to už se ze zákona musí. Stejně ty 5-10w bludičky v zadních světlech nejsou vidět.
Smysl to mělo u motorek, když ještě nesvítili auta, ale jak už psal ybrcek ted už splynou s ostatníma a zase sou víc ohroženým druhem.
Jenže když se nesvítilo vůbec, tak to bylo něco jinýho. Mně ten stav taky vyhovoval víc.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od VDC »

To je něco jiného, na tom se shodneme, že buď mají svítit všichni pořádně a nebo nikdo. Respektive motorky. Není nic méně vidět, než jedno zhasnutý auto mezi 10 rozsvícenejma.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
alman
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 336
Registrován: stř bře 09, 2011 8:51 pm
Jméno a příjmení: Ales Novák
Bydliště: u Kladna

Re: Denní svícení

Příspěvek od alman »

Kdysi jsme se s manželkou vypravili na Nový Zéland, no tam jsme potkávali dost aut, co nesvitíla ani během stmívání, skoro už za tmy. Ptali jsme se pak známých, co to jako má znamenat a odpověď byla, že svítit je spíš takové jako doporučení než zákon.

Svobodná země. :-)

Ale zas tak příjemné to nebylo zjistit, že 15 metrů před náma je auto.

Aleš
Subaru Outback 2.5i MY16
spotreby.cz
Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2258
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od clay »

Za mne, a na tom na svých vozech trvám, je nutné svítit na obou koncích.
Stačí jet za deňákem, co mu to svítí jen vpředu a na rozhraní tmavého lesa, se mu automaticky rozsvítí normální světla, a to je překvapení - hele auto přede mnou a brzdí!!!
Za mne, když denní světla, tak jen s automatikou přepínání mezi denními a normálními - to jde i u dodatečně montovaných. I když u konzernu přepínají z denních na normální až skoro za tmy....To už otík dávno přepne na hlavní světla.
A že trpějí žárovky? Xenony z roku 2010 najeto 150tkm a nyní uvažuji o výměně výbojek _ není to akutní, ale už to není ten komfort (nebo sem víc slepej).
Ale někdo má rád vdolky a jiný zase holky, jak říkávala babička.

Clay

PS: zadní svícení s denními je v Maďarsku povinné...
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
vojtasbus
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1526
Registrován: stř úno 11, 2015 11:11 am
Jméno a příjmení: Vojtěch Myška

Re: Denní svícení

Příspěvek od vojtasbus »

clay píše:Za mne, a na tom na svých vozech trvám, je nutné svítit na obou koncích.
Stačí jet za deňákem, co mu to svítí jen vpředu a na rozhraní tmavého lesa, se mu automaticky rozsvítí normální světla, a to je překvapení - hele auto přede mnou a brzdí!!!
Za mne, když denní světla, tak jen s automatikou přepínání mezi denními a normálními - to jde i u dodatečně montovaných. I když u konzernu přepínají z denních na normální až skoro za tmy....To už otík dávno přepne na hlavní světla.
A že trpějí žárovky? Xenony z roku 2010 najeto 150tkm a …
No. Bojím se, že u tebe to nebude jen o výbojce. Tyhle světlomety umírají na optiku. Doporučím v praze svitlip.cz

Odesláno z mého EVOLVEO_StrongPhone_Q8_LTE pomocí Tapatalk
exSubaru Justy '94 (1.2i, 9V, 55kW)
exSubaru Outback '05 (3.0R, 24V, 180kW)

No a teď budu chvíli jezdit Pažoutem
Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2258
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Re: Denní svícení

Příspěvek od clay »

Vím znám, už jsme tam léčili naše Lego
Dík Clay
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Bodyšek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1706
Registrován: pát úno 10, 2017 1:30 pm
Jméno a příjmení: Bohumil Kohout
Bydliště: Teplice nad Bečvou č.13

Re: Denní svícení

Příspěvek od Bodyšek »

Pratele,resim denni sviceni na OTB 2007 a koupil jsem za nejakou vyhodnou cenu a kulate a vubec nevim kam bych je napasoval.No vedel bych ale nechce se mi sundavat naraznik.Mam to i na forejsu a chtel bych to nejak podobne na OTB ale moc tam neni kam to dat-mista.Denni sviceni schvaluji a libi se mi to.Protoze opotrebeni vecy je hodne.Baterka,zarovky,altik a dalsich X vecy.Na forejsu to mam zapojene tak ze kdyz rozsvitis parkovaci zarovky tak denni sviceni se vipina a tak bych to chtel i na OTB.Auto mam ted uz 2 mesice na najezdech protoze jsem delal komplet repas rizeni-spodek+cerpadlo.Komplet nove hadice srouby origo vse.Ale ted ze zdravotnich duvodu se tomu nemohu ted na plno venovat.Mam na pateri uplne dole spodni dve plotenky vysunute o 4 milimetry a tlaci mi to na panevni nervy a jde mi to do noh.Je na tom jeste kus prace ale chtel bych to aby to bylo podle mne.Uvitam kazdou radu a navrh na umisteni.Dekuji Bodysek
Přílohy
OTB 2007
OTB 2007
SH 2008
SH 2008
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“