Subaru Outback - shock absorber ?

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od milan74ma »

Ahojte,

mam technicku otazku. Par krat sa mi stalo ze mi buchol tlmic na vacsej jame pri vacsej rychlosti plne nalozenemu, uz si na to davam pozor. Aj ked na Outbacku som toto nepredpokladal ... Ale k veci.

Zvazujem nejaky lift kit - podlozky. Resp. nieco co by dokazalo trochu ochranit tlmice a absorbovat narazy. Co by ste odporucili ? Nejdemi mi o zdvihnute, skor o absorbciu narazov a pripadne aky to moze mat vplyv na Eye Sight (nepredpokladam nejaky ak sa nezvysi) a na jazdne vlastnosti.

vdaka za nazory a rady
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od námořník »

Absorber nárazů je ten tlumič. Rány mám v dírách i u Levorga.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od milan74ma »

tak to mi je jasne ze tlmic je tlmic :-DDD ale ja som skor myslel nieco ako tie vlozky medzi struny tlmica, ci by to malo zmysel - koli eliminacii tychto narazov.
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od námořník »

No a řekl bych, že ty tlumiče prostě nedávají ty nárazy. Proto dostaneš ránu. Až je vyměním, tak ti dám vědět. Ničím jiným než výměnou změnu chování tlumiče nedocílíš. Tím, že tam dáš nějakou podložku, tak to akorát zvedneš, nic jiného.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od milan74ma »

Ty mas v plane menit tlmice ? Tak to by som Ta poprosil potom o info. Resp. co zvazujes ? Priznam sa, ze aj ja som sa uz trosku zacal po niecom pozerat, ale najhorsie na tom je ze na sk / cz trhu som toho nic moc nenasiel. A zase z US alebo Kanady to dat sem doviezt ... A este mam na auto min. 20 mesiacov zaruku, ak ju nepredlzim na tych 5 rokov. Ktovie ako by sa k postavili v Subaru ofiko servise, ci by potom pripadne nerobili problemy.

Ja som este myslel ze keby sa medzi struny dala nejaka ta vlozka - s tym ze by sa to zmeralo aby sa to nedvihlo len to tam bolo a v pripade vacsej namahy to tej strune / tlmicu pomohlo aby nedostal taky zaber ? Tazko povedat.
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od námořník »

Jako, že by ti nevyreklamovali tlumiče, co jsi vyměnil :-)? No to asi ne :-D. Mě tohle vždycky rozesměje.
Ale jinak tě zklamu. Budu dávat Bilstein B6, předek už mi po 5 měsících dorazil a na zadek stále čekám. A ty na Outbacka nejsou.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od VDC »

Milane žádná vložka nebo cokoliv jinýho, neodstraní problém, který řešíš. To buď musí být schopen vyřešit tlumič, ten je k tomu určený a nebo nic. Jestli tvoje tlumiče nefungujou tak jak bys chtěl, tak je vyměň. To je všechno, co se s tím dá dělat.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od milan74ma »

@námořník: nepochopil si ma. Ja som skor myslel (aj ked skor som zvazoval tie vlozky), ze keby som dal novu sadu, ako hovorite, teda nieco ako napr.:
https://ironman4x4america.com/2-all-ter ... utback-bs/
a nahodou by sa nieco stalo tak ci by nebol problem s tym, ze by sa to snazil hociktory servis zvalit na vymenu casti podvozku.
Pripadne ci by to nemalo vplyv na jazdne vlastnosti aj po dialnici alebo adaptivny tempomat. Jazdne vlastnosti by trapili najviac.
Ono idem za 2 mesiace na servisku tak sa popytam aj tam, ze co a ako, ale rad by som mal nejake dopredu od znalych veci na pripadnu argumentaciu :-).

Ono bol som uz aj na teste tlmicov a nemaju ziadnu vadu. Podla testu su vo vybornej kondicii.

Len ked niekedy idem na chatu plne nalozeny a je to taka rozbita asfaltka - teda hlavne zo zaciatku, uz si davam pozor na rychlost - tak sa mi obcas stane ze to buchne na doraz.

Dik za nazory a po serviske dam info, ak sa dozviem nieco viac, ak by to tiez niekto chcel riesit ...
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od VDC »

Tlumiče jsou výměnný díl. Pokud tam necháš namontovat tlumiče, které jsou pro to auto určené, tak by s tím neměl mít nikdo problém. Alespoň si to myslím. Zeptej se na to.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2706
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od zhor »

No v první řadě bych přes ty díry, které znám nejezdil tak aby šel tlumič do dorazu, ono i trošku snížená rychlost dá více času na srovnání tlumičů (jedno kolo přejede díru, potom se musí srovnat a druhé kolo najede na díru ve správné úhlu).

Další věc, bych ověřil, že to jde skutečně o doraz tlumiče. Protože v takových řekněme exremních dírách, kdy jde tlumič k dorazu ve větší rychlosti, tak by ten náraz mohl jít třeba přes ramena nebo nějaké části na spodu auta (výfuk, diferák, ramena, stabilizátor...) a nejenom přes tlumič.

Předpokládám, že takhle jezdíš asi normálně, a díry moc neřešíš, takže je možné, že ty tlumiče už jsou skutečně horší. Zkusil bych změřit vzdálenost od středu kola po hranu blatníku, to by mohlo naznačit, jestli už není tlumič horší.

Co se týká dorazů tlumičů, tak kolem pístnice se dává polyuretanová vložka, která když jde tlumič do dorazu, tak zabrání tomu aby šel tlumič na úplný doraz (v podstatě aby vršek tlumiče bouchnul o horní uložení). Ten PU je trošku pružnej, takže se trošku je schopnej stlačit a tím to utlumit. Takže jako možné řešení by bylo dát trošku delší ten doraz nebo ho dát z měkčího materiálu. Nicméně, pokud jde tlumič už do takového extrému, a pořád jeho kompresní výška nestačí, tak potom už není co by plhotilo ten náraz a přizvedne se celé auto. Osobně si myslím, že tady se toho moc nevyřeší.

Velký faktor na správné fungování tlumiče, má i tlak v pneumatikách. Při větším zatížení je dobré gumy více přifoukat, aby byly schopné přenášet sílu správně na tlumič. S plně naloženým autem a málo nafoukanou gumou, se při najetí na díru prvně deformuje bočnice gumy, a pak teprve přenáší sílu na tlumič, což působí takovým výrazně tvrdším dojmem auta.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od námořník »

Myslím, že to bude mít stejný, jako já. Ty tlumiče fungují dobře, akorát pokud jdou na doraz, tak to je hrozná rána. U jinejch aut jenom rána :-). Já mám určitě všechno ostatní v pořádku, takže to beru tak, že ten tlumič na to prostě není vhodnej a je to vlastnost. Uvidím po výměně.
Stando, Milan píše že jsou zkontrolovany, takže si myslím, že to bude vlastnost, jako u mě.
Žádnej lift tě toho nezbaví a samozřejmě by jsi měl montovat věci, co jsou pro vozidlo schválený. Potom je úplně jedno, jaká je to značka a nikdo tě nemůže prudit. Já bych ti poradil nic neměnít a jezdit a vyhýbat se dírám :-).
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2706
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od zhor »

námořník píše: Stando, Milan píše že jsou zkontrolovany, takže si myslím, že to bude vlastnost, jako u mě.
No já si pamatuju, že kámoš měl na starým Mondeu taky tlumiče v háji (říkám mu, že to auto plave, že to budou tlumiče), tak šel na test tlumičů, tam mu řekli, že tlumiče jsou ok (naměřili cca 85%). A naštěstí byl rozumnej a vyměnil je. A pístnice po odšroubení od horního uložení spadla dolů jak hruška. Ty tlumiče byly totálně mrtvý. Takže k testům tlumičů jsem ztratil důvěru.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od námořník »

:-DDD
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od milan74ma »

njn chalani, ale pri 21tkm ? To by bola silna kava.

Ono v podstate ... Jamam sa uz davno vyhybam, po zlej ceste jazdim pomalsie, ziadne extremy atd. Auto neplava. Ono par krat to v minulosti buchlo a zacal som teda jazdit pomalsie po zlych cestach. Len mi to teraz pripomenulo po cca par mesiacov ked som zaznamenal buchot na tych "asfaltovych vyjazdenych priecnych kolajniciach" v BA, ani to nevyzeralo, ze by nejaky problem, ale buchlo to celkom fest a to som cez tu krizovatku isiel tak 45 -50 mozno. Tak to ma nakoplo ci nejaky absorber alebo nie a co znali veci na to.

Inak je to skor ako @namornik.

Ako som pisal, popytam sa v servise za cca 2 mesiace pri servisnej prehliadke. A aj na ten novy kit alebo nejake pevnejsie tlmice ci pripadne co na to zaruka a dam sem vediet ak sa dozviem nieco co by stalo za to sharnut.

Mozno som len rozmaznany z predch znaciek co som mal, lebo k Subaru som sa vratil po pekne dlhej dobe :-DDD
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaru Outback - shock absorber ?

Příspěvek od VDC »

Po 21000 by to bylo vážně špatný. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“