OEM ovládání na volantu

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
Odpovědět
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

OEM ovládání na volantu

Příspěvek od catana »

Řeším zajímavý problém. Vypadá to, že moje Impreza (MY2011) má jinou palubní elektroniku, a tak adaptér pro ovládání rádia na volantu (pro MY2007+) nefunguje. Může to být i tím, že mám na volantu i ovládání pro hands-free, které s výměnou rádia za Kenwood fungovat přestane. S tím jsem i počítal. Ale že mi z 5 tlačítek budou fungovat 2 a to ještě tak, že třeba hlasitost přehazuje stanice... s tím ne :655: Nemáte někdo tip na modul, který by Imprezu zkamarádil s Kenwoodem?
V Ahifi sice slíbili, že se zkusí poptat, ale napadlo mě, jestli už někdo neznáte řešení. Můj odhad je, že řešení bude společné i pro současný Forester.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: OEM ovládání na volantu

Příspěvek od catana »

Tak Impreza 2011 má opravdu jinou elektroniku než všechny předchozí modely ::-DD: Connects2 na to má nějakou novou krabičku, ale tradičně není skladem... takže mám naději :850:
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
romik
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1423
Registrován: pát led 22, 2010 9:48 pm

Re: OEM ovládání na volantu

Příspěvek od romik »

Podívej se tady: http://www.kenwood-electronics.sk/buxus ... 1_2011.pdf

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
romik
Subaru Forester 2.0i Comfort ES CVT MY18 Obrázek
Subaru Forester 2.0D Comfort MT MY09 EURO4 SW 22611AP207 Obrázek
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: OEM ovládání na volantu

Příspěvek od catana »

Na to uz jsem koukal, ale nikde neni primo napsane, ze je to i pro novy modelovy rok... ten modul co by mel Rezu MY2011 umet od ACV (novejsi verze link) se snad jeste ani oficialne neprodava a ty patri k nejvetsim dodavatelum :655: Nu co, na navigaci jsem cekal 3 mesice (bo zemetreseni v Japonsku), na ramecek 14 dnu, pak jeste na konec dovolene.. nejaky ten mesic me nezabije ::-DDD:
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: OEM ovládání na volantu

Příspěvek od catana »

Tak pár zajímavostí týkající se OEM ovládání na volantu. Pořád ho nemám a vypadá to, že ještě nějaký ten pátek mít nebudu.
Jak to funguje?
Podle všeho celkem nezáleží na tom, jakou palubní elektroniku má kdo v autě. Jediné co záleží je, jaký má v autě volant. I nové STI sedany občas (!!) mají staré verze volantů.
Naivně jsem si myslel, že to funguje digitálně. Nikoliv. Z volantu vedou dva resp. tři dráty a podle odporu mezi drátky jednotka pozná, jaké tlačítko je stisknuto.
Starší volant - 2 dráty, každé tlačítko má svůj odpor - tzn. měří se odpor mezi těmito dvěma dráty
Novější volanty - 3 dráty - je to nějak rozděleno, odpor proti zemi proti jednomu drátku nebo druhému

Běžně dostupné ovládací moduly co nakupují i dealeři berou od AUNIKA Kladno (zcela jistě E. Frey), která to kupuje od německého ACV - ty částečně moduly nakupují v Anglii. Jinými slovy moduly cestují Evropou. Jednotky pro nové volanty už existují - viz jejich shop ale co jsem s nima mluvil, pořád ještě nefungují 100%. Nefunguje tlačítko "Source". Aktuálně ve stavu - reklamují u dodavatele. Tzn. variantou je čekat (jak jinak ::-DD: ) případně vzít aktuální verzi a smířit se s tím, že funguje jen přepínání a hlasitost, zdroj si nevyberete.

Co se týká ovládání handsfree. To co je na volantu používá úplně jinou sadu drátků a s těmito moduly nespolupracuje. Podle aktuálních informací žádný takový modul není na trhu, co umí vše, tzn. jak rádio i HF sadu.

Vzhledem k tomu, že je to hodně triviální princip, nadšenci můžou použít workaround - koupit univerzální modul, změřit si odpor jednotlivých těch tlačítek a naprogramovat si to. Pak bude fungovat vše. Mínus tohoto řešení je, že zatím je v nabídce pouze modul co funguje jako "dálkové ovládání k autorádiu", tedy je nutné si někde v interiéru nainstalovat diodu co bude na rádio mířit a "ovládat ho" vašimi povely z volantu.

Mám rádio od Kenwood a ty mají ještě nějakou vlastní sadu, nicméně u toho se mi nepodařilo najít zkušenosti s MY2011. Plus jako bonus to stojí podstatně více než ten modul od ACV. Proto i většina dealerů používá tyto moduly, aby to mohli patřičně nacenit... u dealera si za ovládací modul účtují obvykle kolem 6 tisíc i s prací... v praxi je pořizovací cena třetinová. :718:
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: OEM ovládání na volantu

Příspěvek od catana »

Tak už mám fungující ovládání na volantu. Z 5 tlačítek rádia fungují 4 (hlasitost, přepínání stanic), tlačítka na volantu pro handsfree nefungují vůbec - jsou to jiné drátky a modul s nimi ani nepočítá. Nicméně se dá říct, že řešení je uspokojivé... :657: O lepším řešení, v praxi nasazeném, jsem však zatím neslyšel, tzn. po tolika měsících čekání jsem za něj rád :-)
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
lubino
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte bře 05, 2013 11:30 pm
Jméno a příjmení: Lubos Kozar

Re: OEM ovládání na volantu

Příspěvek od lubino »

Zdravim

Tiez riesim podobny problem na forestri 2012. Mam uz vymene radio za clarion nx502e. Viac menej vsetko funguje, podarilo sa pripojit aj aux a usb v laktovej opierke. Kamera tiaz bez problemu, iba zmyzli tie ciari, co ukazovali vzdialenost. Ovladanie z volantu mi momentalne ide iba hlasitost a < >. Mode a ovladanie mobilu nie. No dnes som volal z technikom z aunika.cz a ten mi hovoril, ze interface acv(modry) http://www.aunika.com/Prislusenstvi-pro ... Impreza-XV
by mal fungovat so sw 4.0 vyzsie. Dnes to objednavam a dam vediet po vikende ako som dopadol. Snad to niekomu pomoze :-)
lubino
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte bře 05, 2013 11:30 pm
Jméno a příjmení: Lubos Kozar

Re: OEM ovládání na volantu

Příspěvek od lubino »

Tak oznamujem 100% funkcnost hore uvedeneho interfacu. V pripade otazok som na maili.

Lubo
drakekuba
Nováček
Nováček
Příspěvky: 9
Registrován: čtv led 19, 2017 2:25 pm
Jméno a příjmení: Jakub Drak

Re: OEM ovládání na volantu

Příspěvek od drakekuba »

Odkaz zrušen - reklama co vím tak lze „ naprogramovat „ univerzální adaptér dle návodu v balení a spustit volant.
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“