katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Zde bychom měli rozebírat zvyšování výkonu, Bodylifting, Audio systémy a podobná vylepšení našich vozů
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od HonzaCZ »

Telatko: Kabel hledej KL nebo KKL kabel pro Volkswageny pro USB. U nás kolem 400 Kč, na eBay kolem 10$ včetně dopravy - např. http://cgi.ebay.com/Vag-Com-USB-Interfa ... 33652f56c9

To se dá použít přímo pro spojení na bázi SSM protokolu (tovární protokol Subaru). Software na mazání chyb, čtení aktuálních hodnot, spouštění testů atd - např. FreeSSM.

Nebo si můžeš koupit OBD2/EOBD kabel / bluetooth modul a tím se daj chyby taky vymazat, ale zase je to dost pomalý, zejména na vyčítání aktuálních hodnot. Na druhou stranu se to dá pak použít na všechny možný auta (od roku výroby cca 2000). Tam je pak třeba placenej softík ScanMaster-ELM.

Pokud bys chtěl o tom vědět víc, tak si tady vyhledej slovo FreeSSM nebo EOBD. Už jsem tady určitě přesně tohle někdy popisoval.


PavelG: Je to přesně jak píšeš. Přední lambda/y se používá pro výpočet množství paliva, aby byl dodržen stechiometrický vzorec ideálního poměru spalovaný směsi (14,7 kg vzduchu na 1 kg benzínu) při běžném provozu motoru, tedy když jedeš v rozumných otáčkách a s rozumným zatížením.

Osciloskop přesně pro tento účel se dá udělat ze zvukový karty - připojíš na mikrofonní vstup přímo signál z lambdy (do 1V by neměl být problém). Jsou na to přímo softy - pohledej na netu. Jinak napětí samozřejmě ví ECU, ale v mym případě ho nedává k dispozici pro diagnostiku. Pro diagnostiku moje ECU dává jen položku Front O2 signal rich a to je že je nebo není bohatá směs. A napětí udává až pro zadní lambdu, která snad není vůbec použita k řízení motoru, jen jako info o efektivitě činnosti katalyzátoru.

Jinak bavíme se tu o napěťové skokové lambda sondě (ještě jsou odporové a také širokospektrální - ty podávají pak informaci i o tom, jak moc je směs bohatá nebo chudá, popřípadě jestli je ideální). Tím, že ty stavy jsou u skokové lambda sondy jen 2, je dáno to, že to stále osciluje z chudé na bohatou. ECU neví, kdy je stav ideální, tak ochuzuje, ochuzuje, ochuzuje a když lambda přeskočí, tak zase obohatí, aby vyskočila zpět a zase ochuzuje, ochuzuje....

U moderních motorů je širokospektrální a taky jsou různý dusíkový sondy a podobně, prostě haluze pro ekoteroristy ::-DDD:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od HonzaCZ »

Jo Aleši, jak píšeš - už jsem to pro jistotu zvýraznil, ale třeba já, co vím, mám ještě skokovou i vpředu, ne?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od hetzer »

HonzaCZ: je to tak, ze pri plnem plynu RJ lambdu ignoruje?
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od HonzaCZ »

hetzer píše:HonzaCZ: je to tak, ze pri plnem plynu RJ lambdu ignoruje?
No nevím, jestli to je pravidlem, ale bejvá to tak. Sierra to tak dělala, u Outbacka jsem to ještě nezkoušel.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od HonzaCZ »

Aha, tak že by i můj Outback měl už širokopásmovou?
Front oxygen (A/F) sensor signal 1 B136 13 — 2.05 — 2.25
Front oxygen (A/F) sensor signal 2 B136 22 — 1.75 — 1.95
Ty 2 poslední čísla jsou rozsah napětí, které by mělo být na odpovídajících pinech ECU při běhu motoru na volnoběh.

Jo a je tam i, že Short Fuel Trim, tedy nějaká krátkodobá korekční hodnota pro vstřikování je závislá na zadní lambdě, čili i ta se zjevně trochu zapojuje do řízení motoru.

No jak psal Aleš - je potřeba se podívat do manuálu :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
als
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 538
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Aleš
Bydliště: Merklín
Kontaktovat uživatele:

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od als »

Než jsem to stačil najít v těch přiblblejch ::-DD: manuálech, tak sis odpověděl :826: , možná se skokovejma skončili s nástupem euro3 - ale nevím, odhaduju ::-DDD:
Ivooos
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 736
Registrován: úte led 25, 2011 9:17 am
Jméno a příjmení: Ivoš
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od Ivooos »

HonzaCZ píše:No nevím, jestli to je pravidlem, ale bejvá to tak. Sierra to tak dělala, u Outbacka jsem to ještě nezkoušel.
Sice uz je to davno, kdyz jsem studoval spalovaci motory a mozna v te dobe jeste u nas nebylo znamo povedomi o modernich technologiich, ale pamatuju si prakticke zkousky na facku, ktere uz melo monomotronic, takze zaklady prace RJ a lambda sond uz tak trosku to moje ,,studium,, zahrnovalo.

V kazdem pripade platilo pravidlo, ze moderni motory se vstrikovanim maji nejvyssi ucinnost v okamziku maximalni zateze, kdy jsou ,,odpojeny,, resp. potlaceny udaje nekterych cidel jako lambda sondy a RJ nastavuje idelani pomer vzduch benzin zejmena na zaklade aktualnich otacek ale porad s ohledem na max zatez. Takze by to tak nejak potrvzovalo tu vyse popsanou teorii.

Proto se tak nejak traduje, ze nejnizsi spotreby u benzinoveho motoru dosahnete pokud budete vzdy zrychlovat na plny plyn, samo ze ne do nekonecna ale na tu rychlost, kterou mate v planu jet.
Subaru Outback 2.5i CVT MY22 Obrázek
Subaru Outback 2.5i CVT MY17 (prodáno) 85t km Obrázek
Subaru Legacy 2,5i CVT MY12 (prodáno) 90t km (8.5)
Subaru Outback 2.0D MY11 (prodáno) 90t km (7,4)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od HonzaCZ »

Ivooos píše:Proto se tak nejak traduje, ze nejnizsi spotreby u benzinoveho motoru dosahnete pokud budete vzdy zrychlovat na plny plyn, samo ze ne do nekonecna ale na tu rychlost, kterou mate v planu jet.
To se ale, dle mého, traduje špatně. Protože sice možná dosáhneš nejvyšší efektivity spalování, ale zároveň požaduješ větší výkon, tedy víc práce za čas, tedy víc energie a energie = palivo.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
als
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 538
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Aleš
Bydliště: Merklín
Kontaktovat uživatele:

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od als »

No nevím, jestli při plným plynu lambda regulace přestane fungovat úplně, ale minimálně by měla udržovat zvýšenou bohatost λ = 0.85 - 0.90
Uživatelský avatar
telatko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 901
Registrován: sob zář 12, 2009 1:25 pm
Bydliště: Zábřeh na Mor.

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od telatko »

tak mam nainstalovane FreeSSM, a jedu do servisu na privareni vyfuku k drzaku co jde od podlahy, tak si od kluku servisackejch pujcim kabel a testnu to :826:


Jak se resi instalace sportovniho katu? vi nekdo jestli se menej i lambdy, nebo jde jen katalyzator kus za kus?

edit1: jeste me napadlo, vymenit lambdu za nejakou neoriginal, co by davala "lepsi" pripadne jiné hodnoty? :4690:
Nissan X-trail MY2016 4x4
Cagiva Raptor 650

ex. Nissan X-trail 2.2Di 84Kw
ex. Legacy 2.5 GX MT MY2000 sedan
ex. Impreza 1.5R SW, 5MT, MY2006
ex. Peugeot 406 1.8i
ex. Aprilia Leonardo 125ccm,
Uživatelský avatar
Marty73
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 3306
Registrován: sob črc 31, 2010 5:44 pm
Jméno a příjmení: Martin J.
Bydliště: Statenice

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od Marty73 »

Telatko: Kolik katů má atmosféra? Jeden nebo dva? Turbína má dva, hlavní v downpipe a druhý před lambdou. Na emise stačí ten hlavní a je to o prsa v pořádku. Já jsem nejdříve vyhodil hlavní, čímž jsem ulevil turbu a patrně pomohl do hroběčku sekundárnímu. To jsem zjistil na emisích. Tak jsem vyhodil sekundární a vrátil hlavní a emise ok. A teď tam pro změnu není žádný. Při jakékoli takové kombinaci se Check Engine ani neprobudil. Dokonce si nejsem jistý, zda tam nějaká přední lambda je a jestli něco mezi sebou porovnávají. To by mě zajímalo, jestli někdo ví a poradí (WRX2007). Nereagování jednotky na změny také může být tím, že je přečipovaná a programovala se bez katalizátorů. Jinak při jakékoli výměně (včetně sportovního katu) se lambdy nemění, pouze přepojí do nových otvorů na dílu, nebo zůstanou tam kde jsou.
"If in doubt, flat out." (Colin McRae)

Impreza WRX Prodrive, MY07
XV 2.0 Ridge, MY19
Toyota Aygo X
Forester SF, MY02 (ex)
Uživatelský avatar
telatko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 901
Registrován: sob zář 12, 2009 1:25 pm
Bydliště: Zábřeh na Mor.

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od telatko »

podle me je tam jeden, nicmene vyhodit ho me napadlo... ale ze bych ho vyhodil... a nic se nerozsvitilo.. :supeer: to me nenapadlo ani ve snu...
Nissan X-trail MY2016 4x4
Cagiva Raptor 650

ex. Nissan X-trail 2.2Di 84Kw
ex. Legacy 2.5 GX MT MY2000 sedan
ex. Impreza 1.5R SW, 5MT, MY2006
ex. Peugeot 406 1.8i
ex. Aprilia Leonardo 125ccm,
Uživatelský avatar
Marty73
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 3306
Registrován: sob črc 31, 2010 5:44 pm
Jméno a příjmení: Martin J.
Bydliště: Statenice

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od Marty73 »

telatko píše:podle me je tam jeden, nicmene vyhodit ho me napadlo... ale ze bych ho vyhodil... a nic se nerozsvitilo.. :supeer: to me nenapadlo ani ve snu...
Mě svítil check engine pouze tehdy, když se mi zapekl BOV a přisával falešný vzduch. To pak podle všeho odbouralo lambdu. Ale po výměně a vyčištění bez problému. Vyndaval jsem kat před měsícem, nastartoval a jel. Nic nesvítilo (a měl jsem také obavu). :850:
"If in doubt, flat out." (Colin McRae)

Impreza WRX Prodrive, MY07
XV 2.0 Ridge, MY19
Toyota Aygo X
Forester SF, MY02 (ex)
Ivooos
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 736
Registrován: úte led 25, 2011 9:17 am
Jméno a příjmení: Ivoš
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od Ivooos »

HonzaCZ píše:To se ale, dle mého, traduje špatně. Protože sice možná dosáhneš nejvyšší efektivity spalování, ale zároveň požaduješ větší výkon, tedy víc práce za čas, tedy víc energie a energie = palivo.
Nevim, nebudu se hadat. Neni to z me hlavy. Jen jsem se to pred 20ti lety ucil a pak jsem to parkrat cetl v klasickych moto casopisech, ale nikdy jsem to nijak prakticky neoveroval, takze diskuze by byla jen dohady a spekulace.
To co pises je samozrejme pravda, jen jedna velicina se vyrazne zmeni kdyz das a nedas ten plny plyn a to doba vydeje te max. energie. Proste tu pozadovanou rychlost dosahnes rychleji a po celou doby bude motor pracovat s nejvyssi ucinnosti. A na tom byly ty vypocty zalozene.

Proste mi to davalo smysl.

Jinak to plati pouze u zazehovych motoru u dieslu je to trosku jinak.
Subaru Outback 2.5i CVT MY22 Obrázek
Subaru Outback 2.5i CVT MY17 (prodáno) 85t km Obrázek
Subaru Legacy 2,5i CVT MY12 (prodáno) 90t km (8.5)
Subaru Outback 2.0D MY11 (prodáno) 90t km (7,4)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: katalyzátor, catback, jiny kat? jak se to resi?

Příspěvek od HonzaCZ »

Ono to na první pohled smysl dává, ale dál už mi to smysl nedává :-)
Pokud bych jen zapolemizoval - tak sice dosáhneš požadované rychlosti dřív, tedy také na kratší dráze a musíš dojet ten zbytek. Ale otázka je, o kolik se ušetří tím plnym plynem (max. efektivitou) a kolik to sežere na tom doplňku dráhy. Druhá otázka, jestli to vůbec je pravda, že to na plný plyn pracuje nejefektivněji.

Ale jak píšeš, nebudem se dohadovat, když tomu tak hluboko ani jeden nerozumíme, resp. se nám to minimálně nechce počítat :845:

Jinak o tradováných moudrech mezi automechaniky, obvzláště na učilištích a o odborných informacích v časopisech si myslím svoje :839:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Modifikace a úpravy vozů“