Parkovaci asistent

Odpovědět
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od VDC »

Aha, no vidíš, zase jsem o kousek chytřejší. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od goha »

Pořád marně hledám, jak nejlépe sundat zadní nárazník, abych nic nedo*ubil. Má někdo nějakou radu jak postupovat?
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od VDC »

Vyndáš plastový čudlíky a sundáš ho. :-) Půlku jich stejně ulámeš. :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
žužu
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 379
Registrován: pon zář 07, 2015 12:06 pm
Jméno a příjmení: Petr Kříž
Bydliště: Praha

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od žužu »

Sundaval jsem ho už před pár lety, ale jestli si to dobře pamatuju, tak je důležitý jakkoliv vyndat bahno co je "uvnitř" čudlíku. Pokud tam je, tak takový 4 úchyty toho čudlíku nezapadnou dovnitř (= jsou stále otevřený) a tudíž ta druhá půlka čudlíku se přes ně neprotáhne a nejde vyndat.
Někdy to jde nasucho vyviklat, nebo použít štěteček. Nebo namokro tlakovou vodou.
Každopádně je dobrý si s tím drobet pohrát. Jakmile jsou čudlíky venku, tak je vymeješ a pak tam zpátky spadnou jako nic.

Myslím, že jsem tenkrát nezkurvil ani jeden. Ale chce to pevný nervy a pár piv.
Subaru Outback 2,5 MT MY02 s FRT tlumiči
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od goha »

Díky, koukám, že mě čekají "radovánky".
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od draconis »

Ono ty grommetky (čudlíky) jdou docela dobře, ale chce to mít adekvátní nástroj. Nejlepší je šroubovákem ho odjistit a pak vytáhnout zahnutými plochými kleštěmi. Nejvíc se mi osvědčily takovéto podobné:

Obrázek

Dá se jimi totiž hezky zapřít a netaháte tak jenom za klobouček, který praská. Někdy holt praskne ten vnitřek, takový ten vějířek. Ale dají se koupit náhradní, mají je většinou skladem v autoriz. servisu (ze nehezkou cenu). Taky je tu vlákno jen na téma těchto čudlíků, zakládal ho tuším Tiger. Jsou tam i jejich objednací kódy, jak se dají koupit znatelně levněji. Až bude chvilka, najdu to a postnu sem link.
goha píše:jsem zvědav, jestli to bude nějak zlobit či ne :-(
Nebude :wink:
Jak říkám, jde hlavně o signálové kabely pro přenos obrazového nebo zvukového NF signálu, tam to může někdy být problém. Zase bych to nepřeceňoval, to jen když na to tady už padla řeč. V 99% případů to spolu s orig. svazky v pohodě funguje a ničemu to nevadí.
goha
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1862
Registrován: pon srp 10, 2015 3:37 pm
Bydliště: Hradec Králové

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od goha »

Tak má namontováno. Největšího lufta jsem měl z demontáže nárazníku, abych nepolámal ty plastový čudly. Pro sichr jsem si předem dva co patří dozadu dolu koupil, ale nakonec mi zůstaly jako rezerva, neb jsem nezmršil ani jeden :-)
Ale zeptal bych se ještě na něco ... nevíte někdo, jak se dostat zevnitř k lemům zadních blatníků, co jdou kolem zadních dveří? Chtěl bych je pro sichr vystříkat osvědčeným "koktejlem", ale nevím, kudy do nich zasunout hadičku. Jinak jak jsem od palubní desky dozadu tahal ten kabel k displeji, tak jsem ho vedl vedle hlavního svazku a po odstranění prahových lišt jsem objevil samolepkou překryté otvory do prahů. Tak jsem jednu sundal a nakoukl dovnitř a radostí jsem zajásal, neb jsou prahy uvnitř naprosto netknutý a dokonce bych řekl, že je tam nějaká slabá vrstva jakéhosi vosku. :supeer:
Forejs SG, 11/03, 2.0 92kW + nové LPG.
pepe
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 120
Registrován: sob dub 06, 2013 4:55 pm
Bydliště: Brno

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od pepe »

Ahoj subaráci.

Nemáte někdo zkušenost s výměnou couvací kamery na Legacy (MY2012) - přestala fungovat a v servisu (byl jsem tam na svolávačce kvůli nějakému čidlu či řídící jednotce parkovací brzdy) mi řekli cenu 6,5 tis. bez daně ... na netu jsou přitom k nalezení couvací kamery za 1,5 tis. s daní 8()
Např:

https://www.levnealarmy.cz/eshop/bezpec ... egacy.html

https://www.parkovaci-kamera.cz/couvaci ... ester.html

Tak by mne zajímalo, zda má někdo zkušenost - zda ta levná kamera stačí a jak je to s ev. montáží.

Dík za podněty!
Subaru Forester 2,0i CVT MY13 10,4 l/100 km dle PP - jezdi s nim zena jen po meste :-)
Subaru legacy 2,5 CVT MY12 8,4 l/100 km dle PP
pepe
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 120
Registrován: sob dub 06, 2013 4:55 pm
Bydliště: Brno

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od pepe »

Nikdo nic?
Subaru Forester 2,0i CVT MY13 10,4 l/100 km dle PP - jezdi s nim zena jen po meste :-)
Subaru legacy 2,5 CVT MY12 8,4 l/100 km dle PP
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od Jackylle »

No dobrá. Já origo kameru neměla ani v jednom autě. Do Lega mi kluci dali senzory + kameru za cca 2 tis, účel to splnilo, i když obraz nebyl fullHD ani náhodou. Něco na tom bylo vidět i potmě.

Ve forestru mám zrcátkovou kameru CelTec M6 dual, a to je úplně jiná liga... pěkný ostrý obraz i ze zadní kamery i v mizerném světle.

Ale nevím, je-li to odpověď na tvou otázku...
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od sima »

Jackylle tvoje kamera vypadá dobře,za fajn peníze!Ani jsem tuhle zrcátkovou nepostřehl,jestli mě někdy odejde ta moje,tohle je určo varianta,stačila by mě sice přední kamera,ale když už je to tam =)
Ještě se zeptám,jak pobírá zrcátko za tmy světla auta za tebou?Tohle je u mě trochu peklo,přibližuje to,zvětšuje to a žere to oči,uvažuju o přelepení zrcátka nějakou folií.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od Jackylle »

Ono to má nějakou vychytanou vrstvu, normálně to zrcátkově zrcadlí, ale světla za tmy to utlumí. Nikdo neoslňuje a není třeba to sklápět, jak normální zrcátko. Předvedu někdy někde ;-)
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od sima »

Tak to jooo,to mě sere trochu u mé kamery,ale nejsůůů náročný,tak ji nechám samozřejmě fungovat a dožít přirozeně,na ukázku se budu těšit :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od VDC »

Překvapivě jsem se nevšiml pepeho dotazu. Jinak bych mu byl odpověděl.

Pepe odešla-li ti kamera, můžeš ji samozejmě nahradit jakoukoliv jinou, která funguje na stejném principu.
Předpokládám, že ta originál kamera je normálně analogová a do zobrazovače (navigace ?) Je připojena přes AV vstup. Pokud to bude mít náhradní kamera stejně, pak není problém tam dát jakoukoliv.

Jinak na zrcátkovou kameru se taky chystám. Líbí se mi to.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Parkovaci asistent

Příspěvek od draconis »

"Zrcátková" kamera mi přijde osobně jako nejhorší řešení, ale asi se na to dívám špatně... :-)

Jinak žádná kamera nemá "FullHD" obraz, jak tady někdo psal. Věci do aut jsou dost pozadu a běžné systémy jsou prostě a jednoduše PAL nebo NTSC. Vždyť už jen HDMI konektivita se do aut dostala teprve nedávno a zdaleka ještě není standardem. Ale to není podstatné.

Důležitá věc při výměně kamery je, jestli se připojuje na originální autorádio nebo ne. Aftermarketová (neoriginální) rádia umožňují bezproblémové připojení aftermarket kamer, používá se standartní RCA (cinch) konektor a napájení +12V. Ovšem pozor, většina japonských vozů má origo kamery napájené +6,6V a je to dle katalogu VO dodavatelů, kam jsem zběžně nahlédl, také případ Legacy od r. 2010+.

Pokud tedy řešíš připojení aftermarket kamery k origo autorádiu, napájení je potřeba vyřešit separátně (tzn. nejlépe z couvacích světel - pokud tedy rádio neumožňuje přepnutí na obraz z kamery i za jízdy, pak to je třeba napájet ze spínaných +12V, jestli tuto funkci chceš zachovat). Každopádně je třeba si zjistit, jestli je originální kamera PAL nebo NTSC (pokud origo rádio nepodporuje oba systémy - většinou ne), protože jinak to nebude fungovat. Dále origo rádio určitě nebude mít vstup RCA (cinch), takže to se u aftermarket kamery musí ustřihnout a přepinovat do origo kabeláže. Nicméně pak by to mělo fungovat.

Jinak stále ještě mám možnost za VO ceny objednat věci z nabídky aunika.com a stualarm.cz, takže pokud se rozhodneš pro aftermarket kameru přímo pro Legacy, tam nějaké mají a nebylo by to moc drahé. Jen si ověř to, co píšu výše. A pak ještě ukecat někoho v okolí, kdo to zkusí dát dohromady.
Odpovědět

Zpět na „Elektronika a elektroinstalace vozu“