P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Uživatelský avatar
Smrk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: úte úno 22, 2011 9:41 pm
Jméno a příjmení: Petr Smrčka

P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od Smrk »

Zdravím všechny nadšence,
mám lesníka 2.0X 2006 a před cca týdnem mi naskočila kontrolka Check Engine a blikala kontrolka tempomatu. Na diagnostice v MIJA vyčetli kód P0410 - Secondary Air Injection System. Zresetovali a po dvou dnech, kdy to bylo v pohodě to dneska ráno začalo blikat zase a navíc když jsem dojel a vypnul motor, tak ta vzduchová pumpa běžela i při vypnutém motoru. Jinak ráno jsme měli venkovní teplotu cca -13C. Tušíte někdo, čím by to mohlo být? Na anglických fórech jsem našel zmínky o tom, že v tom občas zůstává voda a v tom mrazu mohlo něco zamrznout/zatuhnout. Nebo zůstalo svařený nějaký spínací relátko. Ještě jsem to nerozebíral, takže nevím v jakém je to stavu. Nesetkal jste se někdo s něčím podpobným? Btw. ani tady ani na prawebu jsem nenašel, že by někdo tuhle pumpu řešil, může to být třeba místem kde celoročně parkuju? (stinná vlhčí příjezdová cesta, věčně namrzlá okna i když o kousek dál má soused okna bez námrazy)

Díky za jakoukoliv užitečnou radu
Subaru Forester 2.0X MY06
Uživatelský avatar
als
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 538
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Aleš
Bydliště: Merklín
Kontaktovat uživatele:

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od als »

Je to tak jak ses dočetl, kondenzuje v tom krámu voda. Docela zajímavá je cenovka - dlouho jsem se smál kolik můžou chtít za fén, kterej neumí ani foukat teplej vzduch. ::-DDD:
Uživatelský avatar
Smrk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: úte úno 22, 2011 9:41 pm
Jméno a příjmení: Petr Smrčka

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od Smrk »

no tak už to mám asi vyřešené, vodou to zřejmě nebylo
neodpadávalo spínací relé, které tu pumpu spouští (malá černá krabice hned vedle pojistkové skříně u motoru, kde je ještě pojistka toho bazmeku a spínací relé pro klimatizaci), když jsem na tu krabici poklepal, tak kontakty odpadly a fén přestal běžet na prázdno. Rélé šlo rozebrat a jeden kontakt byl celkem opálený, otřepené okraje takže nejspíš se po sepnutí přilepil. Kontakty jsem očistil a vrátil zpátky. Pak jsem ještě rozebral samotnou tu pumpu, jestli teda nějak nekoroduje nebo není zasviněná, ale rez jsem nenašel, protože spodek je celý z plastu a fén taky, je tam jenom elektromotorek, který honí plastovou lopatku viz. obrázky. Vršek a spodek je plastový, uprostřed je motorek. Ten vrchní díl šel po troše násilí rozebrat (plastové díly jsou do sebe nečím zatmelené) a uvnitř byl bragjl - natavený plast z vrchního krytu a přívod vzduchu byl také natavený, pár lopatek bylo trochu nalomených a za běhu trochu škrtaly o ten natavený plast. Jak se to mohlo stát netuším, nevypadalo to, že by se tam dostalo něco zvenku, možná v tom má prsty to relé, že by ta pumpa běžela nepřetžitě delší dobu a zahřála se tak, že se ten plast začal tavit. Přebytečný plastový náškvarky jsem obrousil/olámal/oškrábal, sesadil dohromady a vše vrátil zpátky včetně relé. Po nastartování byla chyba pryč a i po pár dalších startech zatím žádný problém.

Obrázek
v reálu to vypadá takhle
Obrázek

jenom mi uniká, k čemu přesně to tam je, vyšpekulovali jsme zatím jenom to, že to asi vhání svěží vítr do výfuku, aby mohly nějak lépe dohořet spaliny
Subaru Forester 2.0X MY06
Uživatelský avatar
als
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 538
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Aleš
Bydliště: Merklín
Kontaktovat uživatele:

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od als »

No je to tak jenom kvůli tomu, aby to dřív ohřálo katalyzátor, jestli jsem to dobře pochopil, tak to běží cca 30sekund po nastartování. Snaží se ty prokletý emise šetřit jak se dá ::-DD:
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od HonzaCZ »

To je hustej nesmysl :670: ::-DD:
Jsem čekal, že to aspoň bude přitlakovávat třeba sání, aby to vyhladilo nějaký pulzování nebo náhlý změny tlaku v sacím potrubí :655:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Frank
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 110
Registrován: pát kvě 28, 2010 12:31 pm

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od Frank »

Takže když má někdo výfuk be katu, tak by to neměl potřebovat? Nebo se pletu?
Subaru Outback 3.0 R, AT, MY07 SE - social edition - bez kůže, bez navi, bez šíbru...
Subaru Forester SG 2.0 XT,MT, MY04, LPG
Uživatelský avatar
als
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 538
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Aleš
Bydliště: Merklín
Kontaktovat uživatele:

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od als »

Ono bys nejpíš nepoznal že to nefunguje, ale musíš nějak oblbnou ECU, protože to hlídá každou blbost a hned to rozsvítí MIL a následně vypne tempomat, VDC a podobný asistenty.
DRUMMER
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 650
Registrován: úte zář 08, 2009 3:20 pm
Bydliště: Rusava
Kontaktovat uživatele:

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od DRUMMER »

Já jsem si už několikrát říkal, k čemu to tam je ?
A že po nastartování se po chvíli něco vypne, jak říká Als. :supeer:
Subaru Outback II gen.

MB Vito - služební
Uživatelský avatar
lojzmen
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 392
Registrován: ned srp 30, 2009 11:38 pm
Jméno a příjmení: Lojza
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od lojzmen »

K čemu- teď si jen pustě vymýšlím - jednotka při startu dává bohatší směs a fouká se tam ten vzduch, aby to prohořelo úplně a současně se přitopí v katalyzátoru. Co vy na to? :-)

A jestli je to opravdu tak . . . co se tím proboha ušetří? ::-DDD: :baseball:
Subaru XV 2,0i Active 6MT 110kW r.2012
Ex:Daihatsu Sirion 1,3L r.2005, Legacy 2,0 AT r.2000, Impreza 1,8 MT asi 1995, nic, Š100, nic, Š440, Tatraplán T600 s motorem 603
Uživatelský avatar
lestenikol
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: úte lis 11, 2014 8:27 pm
Jméno a příjmení: michal

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od lestenikol »

.
.
.
.

Zdravím, trochu nerad oživím toto téma.

Mám WRX 2,5 2008 hatch - dneska po startu se mi rozsvítilo kuře+cruise. Při jízdě po městě se staženým oknem jsem si všiml hlasitého foukání, myslel jsem, že jdou sahary. Po zastaveni šel hrozně naplno ten "fén" co je napravo nahoře na motoru. Tento bazmek se má po cca.30s po startu vypnout. Po 2-3min. jízdy hučel ak blázen a začínalo se z něj kouřit, vypnul jsem motor a on šel pořád, tak jsem odpojil baterku.
Pak jsem se v tom chvíli vrtal a dojel domu-pak už to nefoukalo naplno. Po vypnutí motoru doma, šel fén pořád, ale jen to v něm tak trochu povrkávalo. Tak jsem odpojil ten konektor do něj.

Asi zajedu do boxerauta to nějak řešit, stejně mě čeká 60tis.servis. Ale má někdo s tímto kurvítkem podobné zkušenosti, že by nějak zlobilo? popř.je to tam vůbec potřeba, nejde to nechat odpojene a nějak očůrat auto, aby si myslelo že je vše ok? Takto odpojene samozřejmě svítí kuře+cruise+je off stabilizace.
dík
Impreza WRX 08 + Forester SG 2,0i - 2007
Uživatelský avatar
Smrk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: úte úno 22, 2011 9:41 pm
Jméno a příjmení: Petr Smrčka

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od Smrk »

lestenikol píše:.
...
Asi zajedu do boxerauta to nějak řešit, stejně mě čeká 60tis.servis. Ale má někdo s tímto kurvítkem podobné zkušenosti, že by nějak zlobilo? popř.je to tam vůbec potřeba, nejde to nechat odpojene a nějak očůrat auto, aby si myslelo že je vše ok? Takto odpojene samozřejmě svítí …
můžu se zeptat, jak jsi dopadl? chystám se ač velmi nerad Forestra prodat (bude nás víc než Forestr může legálně vozit) a dokud jsem s tím jezdil sám, tak mě celkem nevadilo, že tempomat nefunguje, protože dálnici nejezdíme téměř vůbec a po městě to jaksi postrádá význam. Aktuálně čekám na OBD-II čtečku (ELM-327) než si s tím začnu hrát, ale popravdě řečeno moc nevím, jak se do toho pustit. Na různých fórech jsem našel zmínku o tzv. block-off plates (česky bych to nazval záslepky) http://www.perth-wrx.com/vb/mechanicals ... elete.html - ale není mi jasný, jestli je to cesta pro mě, protože ta moje ECU jednotka se nedá přeprogramovat a nevim, jestli to bude fakt stačit jen zaslepit a vymazat chybu.
Subaru Forester 2.0X MY06
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7815
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od mnov »

Zaslepit EGR u tohoto ročníku bohužel nejde, protože to ECU hned pozná. Jinak bych ho měl už zaslepený. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
duskov
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned led 12, 2014 2:34 pm
Jméno a příjmení: Jan Lomar
Bydliště: Časy

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od duskov »

Trápí mě už dost dlouhou dobu P2441 takže jsem na to taky načítal fóra a dost často celej tenhle bazmek (pumpu, oba ventily) řeší komplet demontáží, zaslepením průchodek na bloku a následnou deaktivací chybových kódů v řidicí jednotce. To údajně jde, ale zda to někdo v ČR dělá, netuším. Bez deaktivace těch kódů je zaslepení k ničemu, jak píše mnov - rozsvítí se kuře a bliká kontrolka tempomatu. Nevím jak vy, ale já svítící kuře a blikající kontrolku nesnesu :-D.
Obrázek Subaru Legacy 2.0R 121 kW, MY07
Uživatelský avatar
lestenikol
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: úte lis 11, 2014 8:27 pm
Jméno a příjmení: michal

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od lestenikol »

No dopadl jsem zatím tak, že mám fén vymontovaný - byl totálně zapečenej jak škvarek.
Sehnal jsem u p.bíma jinej - zapojil jsem ho a on se okamžitě i při vypnutym motoru rozeběhl na plný koule. Během 30-40s se na něm nedala udržet ruka, tak jsem ho zatím odpojil.
Musím vyzkoušet povyměnovat ty relátka co to ovládají, jestli nebude problém v nich, že to pořád běží.
Volal jsem i do AWD a tam říkali, že se dá zaslepit a musí se upravit jednotka a v ní tu pumpu "zakázat", tzn. zaplatit ECUTEC.
Impreza WRX 08 + Forester SG 2,0i - 2007
Uživatelský avatar
Smrk
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: úte úno 22, 2011 9:41 pm
Jméno a příjmení: Petr Smrčka

Re: P0410 - pumpa sekundárního vzduchu - běží pořád

Příspěvek od Smrk »

diky za tip na p.Bíma - už je na cestě použitý "fén" a rovnou i relátko, dám vědět jak jsem dopadl
jinak řešil jsem, čím vyresetovat chyby z jednotky, abych si s tím mohl dělat pokusy a nemusel kvůli každýmu prdu jezdit někam do servisu
objednal jsem tohle ELM327 http://aukro.cz/mega-akce-elm327-blueto ... 86896.html, v podnělí jsem objednal, včera to dorazilo a na první dobrou přes Samsung Galaxy S3 + ODB Car Doctor (free verzi) jsem kody nacetl a vymaznul

a ani po několika nastartování a vypnutí motory vždycky s cca víc jak půlminutovým zpožděním ta chyba zatím nenaskočila, ale to je jen otázka času ;) ta pumpa vím že je definitivně mrtvá, takže možná je potřeba víc restartů nebo delší prodlevy

ale za těch pár korun to stálo (btw.v Jihlavským subaru servisu chtěli za výmaz chyb 200,- asi jim začnu konkurovat ;) )
Subaru Forester 2.0X MY06
Odpovědět

Zpět na „Forester“