3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kraťas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: stř srp 12, 2015 10:22 am

3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od Kraťas »

Zdravím pánové (a samozřejmě i dámy, jestli tu nějaké jsou :-) ). Před nedávnem jsem se stal majitelem Outbacka 3.0 H6 a řeším teď jeden problém, se kterým si nevím rady. Nenašel jsem tu popis něčeho podobného, proto zakládám nové vlákno - jestli jsem něco přehlédl, nasměrujte mne prosím.

Při brzdění mi na přední nápravě (řekl bych, že zleva) občas něco klepe. Nedělá to ale vždy, nejčastěji se to projevuje při pojíždění po městě nebo v kolonách, kdy mám permanentně zařazené "D" (mám automat) a auto vlastně ovládám jen brzdou. Neklepe to hned při šlápnutí na brzdu, ale až při zastavení, když se auto zhoupne, občas se to ozve i při povolení brzdy při rozjezdu, ale to méně často. Při běžné plynulé jízdě to nepozoruji, neklepe to na nerovnostech, opravdu jen při brzdách a "zhoupnutí" auta. Když dobržďuji na delším úseku jemně, neozývá se nic. Naopak prakticky vždy se mi něco takového ozve při najíždění do garáže - mám ji v kopci, do garáže sjíždím dolů a stojím při tom na brzdách (je to ostřejší kopec a motor se zařazeným "D" i bez plynu docela táhne), při nájezdu dávám plný pravý rejd a přejíždím zlom mezi silnicí a chodníkem - a právě tam to také klepne, někdy se to klepnutí ještě třeba i dvakrát zopakuje, když už rovnám volant a předek auta mám v garáži na rovině (pořád při tom stojím na brzdě).

Přední náprava nevypadá, že by na ní bylo něco volného, navíc se na ní cca před 7 tisíci km měnily čepy, silentbloky, kosti i uložení stabilizátoru. Destičky jsou cca z poloviny sjeté. Potkali jste se s něčím podobným nebo máte nějaký nápad? Předem díky za odpovědi.
Outback 3.0 H6 AT MY2006 - moje první Subaru, ale nemyslím, že poslední :-)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5143
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od petr »

nevím jak to má outback ale na forynovi mi podobné zvuky co píšeš dělal volný silentblok předního ramene ten zadní zkus se podívat třeba to bude ono ale jde to blbě poznat že je špatný, třeba to bude ono
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od yohn »

ahoj, tady mas vlakno nas co mame H6 : http://subarufanclub.cz/forum/viewtopic ... &start=975
zrovna tam ted kluci resi problemy s predni napravou, tak se zeptej tam
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od VDC »

No já bych teda řekl, že poklepávání hlavně při práci s brzdama by mohly být volné vodící čepy v brzdičích, o tom se tu rozhodně píše a HonzaCZ to určitě řešil.
Ještě napiš, jaký ročník H6 máš. 3.0 H6 je dost nekonkrétní. :-)

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od Slavek_xxx »

Kraťas> ahoj, dalsi H6ka :826: Dej nejaky fotecky at se pokochame.
Jinak to lupnuti od brzd mi delalo taky a vim cim to je. Je to zatuhlejma vodicima cepama a pistkama v brzdici. Chce to udelat jejich generalku, jinak te to bude stat kotouce a nekolikery desticky, nez na to prijdes - jako me. Objednej rovnou sady na obe strany a jak na cepy, tak na pistky (prodava se zvlast), nestoji to svet, ale prace je na tom na pul dne.
Tady sezenes vsechno, vcetne pistku, kdyby byly vyrezly:
http://mlparts.cz/autodily/subaru/outba ... dovy-trmen
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
filippek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2310
Registrován: úte úno 15, 2011 10:52 am
Jméno a příjmení: Filip Pecka
Bydliště: Jablonecko

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od filippek »

Volné vodící čepy by to mohly být, ale ty spíš rachtají právě když nebrzdíš, tím, jak má díky tomu třmen drobnou vůli a navolno tam na nerovnostech poskakuje. Když přibrzdíš, čepy se zapřou a naopak klepání ztichne. Aspoň to tak mám já. Klepání při brždění mi dělaly ale taky vodící čepy, naopak zatuhlý, nechodící. Destička se pak šprajcuje, tím jak není přitlačená rovnoměrně, poskakuje tam při brzdění a klepe. Tobě to dělá při dobrzdění a někdy při rozjezdu. Což by mohla ta destička dělat. Nechodí jak má a tak se právě šprajcuje, při odbrzdění nejde volně a odskočí.

Odesláno z mého Lenovo TAB S8-50L pomocí Tapatalk
Nyní: Forester SG 2,0 r.v.05 poface
Bylo: Outback 3.0R H6, r.v.06
Bylo: Forester 2,0 XT r.v.04
Uživatelský avatar
Kraťas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: stř srp 12, 2015 10:22 am

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od Kraťas »

Všem díky za odpovědi i za odkazy - určitě se na ně podívám. Než jsem založil vlákno, tak jsem to tu zběžně procházel a měl jsem dojem, že ačkoli se tu různé pazvuky od přední nápravy řeší, většinou to bylo klepání na nerovnostech apod., tzn., že symptomy byly jiné, než vykazuje můj pacient :-) Ale asi mi něco uniklo - hned to napravím.

Jinak se jedná o rok výroby 2006, před pár měsíci byl ten Outback nainzerovaný k prodeji i tady ::-DD: Fotky někdy přihodím - tedy jen co se dokopu k tomu, abych nějaké dostatečně reprezentativní udělal. Teď na to není ideální doba - s ohledem na to, že jednu z hlavních tepen u baráku máme rozkopanou, je auto zrovna teď samé bláto :666:

Co se týká návrhů na řešení - nemyslím si, že chyba bude v silentblocích apod. Jak jsem už psal, byly před nedávnem měněné, navíc jsme měli auto na zvedáku a opravdu to nevypadá, že by tam byl problém - žádný silentblok není roztržený, ramena se nijak výrazně nehýbou, kosti stabilizátoru ani čepy necvakají... To bych spíš sázel na ty zatuhlé čepy/pístky na brzdičích... Takhle na první pohled to nevypadá, že by tam byly nějaké výrazné vůle, ani že by byly nerovnoměrně opotřebované kotouče, ale bez rozebrání toho asi zas tak moc nepoznám... Chtěl jsem se brzdám víc podívat na zoubek, až dojedu desky, pak by už přinejmenším vpředu byly na výměnu i kotouče... Tak se do toho asi budu muset pustit dřív... Tedy pokud někdo nepřijde ještě s jiným, lepším nápadem ::-DD: Ale kdo ví, i kdyby se tím problém neodstranil, třeba to pak začne líp brzdit - ve srovnání s předchozím autem (nebylo to Subaru) mi brzdy přišly trochu "tupé"...
Outback 3.0 H6 AT MY2006 - moje první Subaru, ale nemyslím, že poslední :-)
Uživatelský avatar
filippek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2310
Registrován: úte úno 15, 2011 10:52 am
Jméno a příjmení: Filip Pecka
Bydliště: Jablonecko

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od filippek »

Sázím na ty brzdy. Shoď kolo, zatahej za brzdič a to poznáš, jestli to v těch čepech chodí, nebo se ani nehne. Naše auta na to dost trpí.

Odesláno z mého Lenovo TAB S8-50L pomocí Tapatalk
Nyní: Forester SG 2,0 r.v.05 poface
Bylo: Outback 3.0R H6, r.v.06
Bylo: Forester 2,0 XT r.v.04
Uživatelský avatar
yohn
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11958
Registrován: stř črc 13, 2011 5:58 am
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od yohn »

tak ono naše auta nejezděj furt striktně jen po silnicích...
ex. Subaru Crosstrek 2.0i r.2018
ex. Subaru Forester 2.0X r.2006
ex. Subaru Outback 3.0R r.2006
ex. Subaru Outback 3.0 H6 r.2000
ex. Subaru Forester 2.0X r. 2003
ex. Subaru Forester 2.0X r.1999
Uživatelský avatar
Kraťas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: stř srp 12, 2015 10:22 am

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od Kraťas »

Tak jsme se pustili do těch brzd. Oba přední brzdiče šly dolů - a vypadaly lépe, než jsem čekal. Žádné větší vůle, pístky ani čepy nebyly přirezlé, vyměnilo se jen pár gumiček z opravné sady, ale to je tak vše. Teď je vše vyčištěné, promazané, brzdy chodí hladce - a auto klepe pořád stejně :666: Znovu jsme prohlédli i nápravu, ani tam se nezdá, že by něco bylo volného / vymláceného... Tak přemýšlím co dál...
Outback 3.0 H6 AT MY2006 - moje první Subaru, ale nemyslím, že poslední :-)
Uživatelský avatar
Kraťas
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: stř srp 12, 2015 10:22 am

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od Kraťas »

Takže problém vyřešen (aspoň to tak zatím vypadá). Po neúspěchu s brzdami jsem ještě chvíli přemýšlel, kde by mohl být zakopaný pes... a protože jsem nic nevymyslel ::-DD: šel jsem si pro řešení k odborníkům - respektive při poslední služební cestě do Prahy jsem místo firemní Octovkou jel Otíkem a zastavil se v AWD. Po zkušební jízdě problém předběžně diagnostikován, jako ložisko levého předního kola, po demontáži se to potvrdilo, následovala výměna a od té doby je klid. Docela mě to překvapilo, hučící ložisko jsem už zažil, ale klepající zatím ještě ne... No, člověk se pořád učí... AWD musím pochválit za výborný přístup, vstřícnost a rychlé řešení. Jen škoda, že to k nim mám trochu daleko, dojíždět tam z Brna není značka ideál :1774: Chtělo by to nějaký rozumný servis i u nás na Moravě...
Outback 3.0 H6 AT MY2006 - moje první Subaru, ale nemyslím, že poslední :-)
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5143
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od petr »

zajímavé , klepání od ložiska jsem taky nezažil klepe všechno možné ale ložisko to je zajímavá informace
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: 3.0 H6 - klepání od přední nápravy při brzdění

Příspěvek od Slavek_xxx »

To je zajimavy. Moje levy predni lozisko hucelo, ale zprava zepredu furt (uz 120 tisic km) neco klepe. Tak asi vymenim I pravy predni lozisko a bude pokoj :845: Jeste ze u myho modelu ho staci prelisovat.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Odpovědět

Zpět na „Legacy, Outback“