Spojka dotaz

Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2258
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Spojka dotaz

Příspěvek od clay »

prosím o radu:
do firmy jsme koupil Legacy 2008 diesel - kolegyně, která s ním jezdí mi tuhle řekla, že divně řve, netáhne a smrdí asi turbo v pr....
Sem ta dojel a poznal spojku, která odešla .... smrdělo obložení a otáčky nekorespondovaly se zařazeným rychlostním stupněm v porovnání s rychlostí vozu-
1) i při smrdící spojce se dalo řadit bez problémů (dřív u jiných aut jsem měl vždy velké problémy zařadit)
2) Subaru má nějak jinak řešené vypínání spojky, že to není na první pokus poznat ?
3) nebo je pravděpodobné, že by nedošlapáváním spojky při řazení došlo k rychlému opotřebení ?
auto je ojetina něco přes 130tkm, ale když jsme je kupovali, tak jsem nic necítil a při pokusu s obrubníkem motor poslušně chcípnul, takže dle mého názoru tehdy byla spojka v pořádku a po dalších 7tkm je KO.
clay
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Uživatelský avatar
filippek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2310
Registrován: úte úno 15, 2011 10:52 am
Jméno a příjmení: Filip Pecka
Bydliště: Jablonecko

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od filippek »

Mě taky spojka odešla naráz. První náznak proklouznutí přišel jako z čistého nebe a po týdnu ježdění s klouzající spojkou (ač jsem ji šetřil co to šlo) jsem byl rád, že jsem dojel do servisu. Řadit šlo normálně, beze změny, jen klouzala.
Nyní: Forester SG 2,0 r.v.05 poface
Bylo: Outback 3.0R H6, r.v.06
Bylo: Forester 2,0 XT r.v.04
Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2258
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od clay »

Taže nová lamela, ložisko, přítlačák, a také setrvačník. V Po rozborka a objednávky dnes hotovo - díly z německa. a anglie. Cenovka 41t
Clay
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5404
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od Kolben »

Tak to je teda pekna suma. To sem necekal. Ale dobry vedet a auta se hned po zaruce zbavit :-)
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
clay
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2258
Registrován: stř črc 07, 2010 10:53 pm
Jméno a příjmení: Michal Šprachta
Bydliště: Cerkytle - Svatá Kateřina - Borová
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od clay »

Nebo raději dávat pozor na to co se děje. Máme SantFe 2.4 , kde ke je ještě více podceněná spojka, a vždy to odchytnem jen na výměnu spojky, bez nutnosti měnit dvouhmotnostní setrvačník.
Na uvedeném Legacy byl setrvačník poškozen namahánim teplem - tedy spojka musela prokluzovat pěkně dlouho.
Clay
Sny se mají plnit.....Subaru bez kompromisů !!!
Subaru Outback H6 3,6 2010
Uživatelský avatar
telatko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 901
Registrován: sob zář 12, 2009 1:25 pm
Bydliště: Zábřeh na Mor.

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od telatko »

pokud to nebude vadit, tak vzhledem ktomu ze jste to uz vyresily, tak bych se sem trosku vetrel :845:

Spojka mi neprokluzuje, zda se mi ze setrvak je vpoho, ale pokud pri rozjezdu mam otacky nad 2000rpm, udela to takovy divny zvuk, jen do doby nez uplne pustim spojku, dal se to neobjevi. Pokud se rozjizdim pod 2000rpm, je to vse vpoho. Krom toho zvuku auto nijak neskube, nic se nedeje divneho. Tipujem si to s mechanikem na spojkove lozisko, muze byt nase uvaha spravnym smerem? jak se to projevuje? mel to nekdo? :friend:

Jeste me napadlo jestli neni sjeta lamela, ale to by potom delalo snad porad ne? :670: ten zvuk je totiz takovej trosku jak kdyz dre kov o neco, kov na kov to nejspis neni.
Nissan X-trail MY2016 4x4
Cagiva Raptor 650

ex. Nissan X-trail 2.2Di 84Kw
ex. Legacy 2.5 GX MT MY2000 sedan
ex. Impreza 1.5R SW, 5MT, MY2006
ex. Peugeot 406 1.8i
ex. Aprilia Leonardo 125ccm,
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od joedog »

To opravdu vypadá na to ložisko - dělala mi to Felda a dělá mi to i Oktávka (ale ta má přes 320000 s původní spojkou, tak má nárok...)
Je to pouze při záběru spojky, tedy nikoliv když je sešlápnutá nebo puštěná, jen při záběru, kdy se rovnají otáčky lamel. To je jediný okamžik, kdy se přítlačné ložisko točí (představiji si to tak, že to ložisko jezdí na tísícihranu z motoru, pohyb je ovládán spojkovým pedálem a sedí na něm lamela.) Dělá mi to jen, když je potřeba zabrat více a mechanik říkal, že by to nemělo nic udělat, že ložisko je zapouzdřené a že se vymění až se to bude rozebírat třeba kvůli výměně lamely.
Tu poslední info (že to nic neudělá) prosím bez záruky :1774: , u dvouhmoťáku to může být citlivější...
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
telatko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 901
Registrován: sob zář 12, 2009 1:25 pm
Bydliště: Zábřeh na Mor.

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od telatko »

jojo, je to naprosto přesně ten stejnej jev, kterej píšeš. :826:

takže tedka je otazka akorat co stim? resit, neresit? no tedka na to prachy stejne nemam, a pristi mesic uvidim.... :655:
Nissan X-trail MY2016 4x4
Cagiva Raptor 650

ex. Nissan X-trail 2.2Di 84Kw
ex. Legacy 2.5 GX MT MY2000 sedan
ex. Impreza 1.5R SW, 5MT, MY2006
ex. Peugeot 406 1.8i
ex. Aprilia Leonardo 125ccm,
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2494
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od Subaru4ever »

Měl jsem dělanou komplet spojku i s 2hmotou před 25000, a dělá mi to nejspíš přesně to výše popsané. Když se rozjíždím velmi pomalu, pomalu, nebo úplně chirurgicky pracuju se spojkou při normálním rozjezdu, nic se neděje. Jakmile ale o šlapání na pedály moc nepřemýšlím, nebo vždy při rychlejším a rychlém rozjedu, tak to z převodovky/spojky cuká a rázy se roznáší do celého auta. Takový rázy, jako by spojkový talíře přeskakovaly tak o čtvrtkruh a střídavě spínaly. Na redukovanou jedničku je to trošilinku mírnější. Po puštění spojky se vše zklidní. ... Přijde mi, že po nějakém delším ježdění mimo město to pak chvíli skoro nedělá, ale čím déle poskakuju po Praze, tím víc se to zhoršuje. ... Nevím, jestli je to Otíkova autoimunitní reakce na to, že se mu v Pražských kolonách nelíbí, nebo to bude např. to ložisko :655: ... asi budu muset do AWD :839:
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od Slavek_xxx »

telatko> ja bych zase rekl, ze spojkove lozisko by se projevilo pri prerazovani a vyslapnute spojce takovym hlubokym zarachocenim. Zvuk kovnakov pri zaberu by mohlo delat budto oblozeni nebo unavenej dvouhmotak (pokud ho tvoje auto ma). Lozisko bych neresil, az v budoucnu pri vymene spojky. Dvouhmotak bych nechal taky byt, dokud se neprojevuje zvukove opravdu vyrazne (treba pri zrychlovani).
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
telatko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 901
Registrován: sob zář 12, 2009 1:25 pm
Bydliště: Zábřeh na Mor.

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od telatko »

dela to pouze na jednicku pri ostrejsim rozjezdu, nad cca 2000rpm. Nikdy jindy mi to neudelalo, ani pri rychlem ostrem prerazeni atd. Nic nikde neskube, nekucka, neprokluzuje jen to pouze udela ten zvuk. Uz jsem to stim koupil, tak tedka vymejslim, zda to preventivne resit. Jde mi hlavne oto, abych tim nepodelal dvouhmotu, kterou predpokladam mam, a zatim je snad i vporadku funkcni. :655: :655: Jeste existuje varianta, ze uz to nekdo predemnou na jednohmotu predelal, ale nevim jak bych to poznal? :670:
Nissan X-trail MY2016 4x4
Cagiva Raptor 650

ex. Nissan X-trail 2.2Di 84Kw
ex. Legacy 2.5 GX MT MY2000 sedan
ex. Impreza 1.5R SW, 5MT, MY2006
ex. Peugeot 406 1.8i
ex. Aprilia Leonardo 125ccm,
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od Slavek_xxx »

telatko> neres to. Divnej zvuk pri rozjezdu jsem zaslechl v Impreze parkrat taky. Dvouhmotu bys slysel pri zrychlovani na kazdej kvalt nebo pri brzdeni motorem. Co tam mas poznas, kdyz to rozdelas... :845:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
telatko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 901
Registrován: sob zář 12, 2009 1:25 pm
Bydliště: Zábřeh na Mor.

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od telatko »

no zatim to neresim, ale kdyz to ten zvuk udela, tak je jako docela dost nahlas :655: :845:
Nissan X-trail MY2016 4x4
Cagiva Raptor 650

ex. Nissan X-trail 2.2Di 84Kw
ex. Legacy 2.5 GX MT MY2000 sedan
ex. Impreza 1.5R SW, 5MT, MY2006
ex. Peugeot 406 1.8i
ex. Aprilia Leonardo 125ccm,
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od petr »

nějak se mi zdá že mi moc rychle začíná smrdět spojka hlavně když to trápím ve sněhu stačí se párkrát rozjet hlavně na spátečku a je problém a to používám redukce bez ní by to bylo uplně ztracené. Dá se nějak poznat jak je na tom lamela aniž bych to musel rozmontovat?
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10622
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Spojka dotaz

Příspěvek od Mira »

No spojka u suba smrdí celkem často. U všehohrabu se není čemu divit. U předokolky protočíš přední kola a tradá, u 4x4 si to odnáší spojka, protože 4 kola s atmoškou neurveš a prokluzuješ na spojce. Je to specifickej smrad, ale každýmu smrdí jinak. Protože bych řekl, že každej výrobce používá jinou směs. A jak je na tom lamela bez vizuální kontroly asi nepoznáš. Já jednou spojku doslova uvařil - v autě nebylo přes bílou mlhu vidět a myslel, že je po ní a ona vydržela další 4 roky. A teď už jsem se i naučil rozeznat rozdíl v smradu z připálenejch gum a spojky, protože s turbem už to urvat jde.
Odpovědět

Zpět na „Legacy, Outback“