Jakou navigaci vybrat místo originální?

Uživatelský avatar
Username
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 606
Registrován: sob lis 05, 2016 12:03 pm

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od Username »

námořník píše: Nebo si tam můžeš dát MacBook a budeš to mít jak Americký policajti . A kdyby jsi mej Androida tak jsi mohl ušetřit i těch 36€. Dostal jsem dobrou cenu na Sporta a tak si nebudu ještě něco lepit na okno když už jí tam mám.
Vidíš MacBook mě ani nenapadl :-) Android :-DDD . To sem si taky mohl koupit Dacii místo Subaru. Hlavně tam ta aplikace moc dobře nefunguje. A na Comforta bys určitě dostal lepší cenu (*_^) |,,,,

SUBARU BRZ MY 2023
SUBARU FORESTER 2.0 XT comfort MY 2017
SUBARU OUTBACK MY 2022
SUBARU Impreza 2.0R 2007
SUBARU BRZ Final Edition MY 2020 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S sport MY 2018 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S MY 2016 ex
SUBARU OUTBACK 2009 2.0D ex
SUBARU OUTBACK 2008 2.0D ex
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od námořník »

Username píše:
Vidíš MacBook mě ani nenapadl Android . To sem si taky mohl koupit Dacii místo Subaru. Hlavně tam ta aplikace moc dobře nefunguje. A na Comforta bys určitě dostal lepší cenu
Jsem rád že jsem ti poradil :-).
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od draconis »

Cena cca 100-150€ za update map je u vestavných navigací naprosto běžná nezávisle na značce. Buďte za to rádi, jsou automobilky, které si na to ještě slušně přirazí a bezostyšně chtějí třeba 8 000 Kč za update. Ale abych jen nekritizoval, jsou i značky, které mají update v ceně po dobu záruky - třeba jedna nejmenovaná korejská automobilka. Akorát tam ten update už skoro 3 roky nevyšel... :-DDD Vestavné řešení s doživotní aktualizací zatím neexistuje, jediný Kenwood poskytuje k některým modelům 3-letý update v ceně přístroje. Ostatní solidní výrobci poskytují pouze garanci nejnovější mapy po zakoupení produktu, někdy ještě roční update (např. Zenec).

Nemá smysl to srovnávat s přenosnými navigacemi, tam je situace jiná.

Nicméně pokud to někdo aktualizuje za 1600 Kč jako na zmiňovaném odkazu, mám důvod si myslet, že to je buď nějakým pirátským způsobem nebo to špatně chápeme a je to tak, že dáte 4000 Kč za mapu a oni chtějí 1600 Kč za provedení aktualizace... :-)

Ono to je totiž tak, že mapy nevyrábí a nedodává výrobce vozu, ale výrobce map. Tedy společnosti Teleatlas nebo Navteq. Cenu update tedy neurčuje ani tak výrobce vozu jako právě dodavatel map. I proto - světe div se - jsou update map prakticky u všech výrobců navigací stejně drahé - okolo těch 3-4000 Kč.

Řešení přes mobil nebo nedejbože tablet je samozřejmě možné, ale hned z několika důvodů nemůže vyhovovat každému. Asi ano, když to člověk použije pětkrát za rok a nejezdí do zemí, kde cokoli na okně je nepřípustné...
Treble
Nováček
Nováček
Příspěvky: 40
Registrován: pát led 13, 2017 4:05 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Janouškovec
Bydliště: Ostrava

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od Treble »

Divné je, že údajně v novějším Outbacku jsou aktualizace gratis a v Levorgu 2016 ne.
Rovněž nechápu, proč Garmin má doživotní aktualizace, Sygic také (licence za cca 500 Kč), ale jak se jedná o zabudovanou navigaci - tak zaplať, tlusťochu. Přitom navigace zabudované bývají dražší než ty volně koupené.
Odpovídající cenu bych viděl max kolem 500 Kč, jelikož se jedná o hodně zařízení, kde se náklady na výrobu aktualizací rozloží ho hodně licencí.
Nu což, zaplatil jsem to přes firmu, ze svého bych to ale neplatil ani náhodou.
Treble,
Subaru Levorg 1.6GT-S, 2016
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od draconis »

Nemá smysl o tom polemizovat, nezbývá než to akceptovat... :-)

Mimochodem z přenosných navigací mají doživotní aktualizace již cca 3-4 roky všichni majoritní hráči na trhu - Becker, TomTom, Garmin. Jinak když už přenosnou, osobně bych nechtěl nic jiného než Becker - tedy pro účely použití v automobilu. V mobilu používám HERE jako náhradu za Sygic a vzhledem k tomu, že je to zadarmo, tak to funguje super. Ale jo, Sygic byl lepší, ale HERE je zdarma dost solidní náhrada.
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od draconis »

Mimochodem je třeba mít na paměti, že mapy není potřeba aktualizovat pokaždé, když je update k dispozici. Většině lidí to stačí třeba jednou za dva roky. Na druhou stranu si v branži děláme srandu z jedné story, kdy si zákazník u jisté firmy nechal instalovat navigaci a taky se ptal na aktualizace. Ironií bylo, že v kastlíku u spolujezdce pak kluci našli komunistický autoatlas vyrobený někdy mezi lety 1970-80. Zajímavé je, že si taky nekupoval každej rok novej :-DDD

Ale to spíš tak pro pobavení. Naopak k pláči je i prostý fakt, že na již zmiňované několikanásobně dražší navigace neseženete u některých značek třeba už po 4-5 letech novou mapu.

Ale aby to bylo fér, vestavná navigace je dražší proto, že je v ní jaksi mnohem víc než navigace. Kupujete současně také tuner (mnohdy i DAB), Bluetooth HF + streaming, USB/AUX, komunikaci s DO z volantu nebo IR ovladače, zesilovač, vstup pro kameru, výstup pro externí monitor, multimediální přehrávač, většinou dnes i nějaký mirroring pro smartphone a bezpočet dalších kravinek. Takže srovnání pořizovací ceny přenosných přístrojů vs. autorádia s navigací není tak úplně fér, což si málokdo uvědomuje.

Samozřejmě to není omluvou proto, že by update mohl být cenově dostupnější. Na druhou stranu na základě tech. zákulisí, které mi bylo několikrát už v práci nastíněno servisem daných značek a také přímo výrobcem mapových podkladů (komunikoval jsem již několikrát s oběma) docela chápu, proč tomu tak je...
Uživatelský avatar
feroj
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 386
Registrován: pon led 27, 2014 2:15 pm
Jméno a příjmení: František
Bydliště: Bratislava

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od feroj »

draconis píše:Nemá smysl o tom polemizovat, nezbývá než to akceptovat...

Mimochodem z přenosných navigací mají doživotní aktualizace již cca 3-4 roky všichni majoritní hráči na trhu - Becker, TomTom, Garmin. Jinak když už přenosnou, osobně bych nechtěl nic jiného než Becker - tedy pro účely použití v automobilu. V mobilu používám HERE jako náhradu za Sygic a vzhledem k tomu, že je to zadarmo, tak to funguje super. Ale jo, Sygic byl lepší, ale HERE je zdarma dost solidní náhrada.
cena zabudovaných NAVI.... navigácie u vyšších tried sú väčšinou sofistikované a dosť komplikované systémy spriahnuté aj s elektronikou automatickej prevodovky, motora a berú okrem GPS aj info z rôznych snímačov v aute (S- class, A8 BMV.. dokáže podradiť pred kopcom, pribrzdiť a natočiť svetla pred zákrutou ...) aj u tých lacnejších ide o multizariadenia, ktoré majú viacej funkcií, používajú mapy od dodávateľov, ktoré sú nejakým spôsobom chránené autorskými právami ... a keď ich dodávajú "brandované" pre konkrétnu automobilku (doplnenie servisov značky a iné fičury) je ich cena hneď x-násobne drahšia od bežných podkladov...
Aktualizácia ...Principiálne ide vždy o nahratie súboru v nejakom formáte, do nejakého adresára, len "operačne systémy" v aute sú uzavreté systémy a musíte mať nejaké oprávnenie v systéme v súboru...
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od draconis »

No vždyť to píšu, že u vestavné navigace se neplatí jenom za navigaci, ale že je to multifunkční zařízení. O originálech jsem se nebavil vůbec, to nemá smysl řešit. To jsou prostě jen předražená pozlátka.

Mimochodem fakt mi nechceš tvrdit, že naklápění světel a podřazování dělá autorádio? O toto všechno se starají jiné systémy, autorádio slouží v podstatě jen jako informativní displej, který komunikuje přes CAN s PP a na základě této komunikace zobrazuje informace, případně slouží jako "ovladač" nastavení jednotlivých systémů. Rozhodně je sám nijak neřídí.

Např. u Mercedesu teď jeden klient řešil možnost připojení couvací kamery - ano, je to možné, ale je potřeba kvůli tomu dokoupit i navigační jednotku Becker a pár dalších věcí. Nevím, proč to za těch 130 000 Kč odmítnul... :-)
Uživatelský avatar
Harous
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1619
Registrován: čtv pro 26, 2013 8:05 pm
Bydliště: Kolín

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od Harous »

Smutný je, že ani poslední aktualizace map se nezná k některým kruhákům který stojej zhruba 4 roky.
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´
Uživatelský avatar
Username
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 606
Registrován: sob lis 05, 2016 12:03 pm

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od Username »

tak co pamatuju mapu z Otase 2009 tak tam Evropa končila v ČR. Slovensko už řadili do Asie. Je to podobné jako s kvalitou interieru- prostě pomalý, ale jistý pokrok ,,,,| (*_^) |,,,,

SUBARU BRZ MY 2023
SUBARU FORESTER 2.0 XT comfort MY 2017
SUBARU OUTBACK MY 2022
SUBARU Impreza 2.0R 2007
SUBARU BRZ Final Edition MY 2020 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S sport MY 2018 ex
SUBARU LEVORG 1.6 GT-S MY 2016 ex
SUBARU OUTBACK 2009 2.0D ex
SUBARU OUTBACK 2008 2.0D ex
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od námořník »

draconis píše:Cena cca 100-150€ za update map je u vestavných navigací naprosto běžná nezávisle na značce. Buďte za to rádi, jsou automobilky, které si na to ještě slušně přirazí a bezostyšně chtějí třeba 8 000 Kč za update. Ale abych jen nekritizoval, jsou i značky, které mají update v ceně po dobu záruky - třeba jedna nejmenovaná korejská automobilka. Akorát tam ten update už skoro 3 roky nevyšel... Vestavné řešení s doživotní aktualizací zatím neexistuje, jediný Kenwood poskytuje k některým modelům 3-letý update v ceně přístroje. Ostatní solidní výrobci poskytují pouze garanci nejnovější mapy po zakoupení produktu, někdy ještě roční update …
Volal jsem tam za těch 1600 a odkázali mě dál a dál a nakonec nic. Takže tamtudy cesta nevede.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 962
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od Augi »

croctoy píše: Dělal jsem teď update přes ty stránky subarumapupdates a úplně v poho. Nevýhoda, mapy nejsou úplně nejnovější, ale úplně stejný update by mi udělali i v servise.
Mám Levorga MY2016 a akorát řeším aktualizaci map. Takže jsi stáhl soft z těhle stránek, vyndal SD kartu z auta a dal ji do kompu, a ono to nahrálo nový mapy na tu kartu? Já jen že nerad bych si tu kartu nějak poškodil, tak se raději ptám na reference :)
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od námořník »

Aktualizace je za 6t na 3 roky. Stejně nemáš aktuální situaci jako na mobilu. Já to vyřešil nakonec tak, že jsem objednal android radio :-D. Půjde tam přidat i přední kamera kvůli parkování.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
croctoy
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 566
Registrován: pát kvě 12, 2017 12:32 am
Jméno a příjmení: Petr Bohoněk
Bydliště: Praha

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od croctoy »

Augi, jj, ale jak píše Jirka, nejsou nejaktuálnější (poslední 2017?) a jen na 3 roky. Jezdím s Waze, jen škoda, že můj otík nepodporuje Android auto...

Jirko, máš na mysli celou jednotku? Link?
Subaru Outback 2.5i Sport BS
Uživatelský avatar
Augi
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 962
Registrován: stř črc 27, 2016 9:52 am
Jméno a příjmení: Michal Augustýn
Bydliště: okolí Prahy

Re: Jakou navigaci vybrat místo originální?

Příspěvek od Augi »

I 2017 by bylo lepší než ty, který mám teď - přijde mi, že odpovídají tak 2014 :-)

Na Levorga existují redukce na standardní 2DIN, takže pak si tam můžeš strčit entertainment jakej chceš - tak to asi bude řešit námořník.
S naším nájezdem ale taková investice nemá smysl...
WRX STI 2018
Outback Field 2023
a další japonský škopky

ex: WRX STi 2004, Levorg GT-S 2016
Odpovědět

Zpět na „Levorg“