O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od JRJ »

HonzaCZ píše:JRJ: Jaký konkrétní problémy s tím máš? Kamarádi mají celej hosting založenej na SM produktech a když jsem se s nimi o tom bavil a vybíral vhodnou desku, tak tedy neříkali, že by měli nějaké problémy.
Pod plnou zátěží (výpočty, které na několik dní 100% zatíží všechny CPU +/- GPU) se v nepravidelných / nepředvídatelných okamžicích vyply, tak jakoby někdo natrvdo odpojil od el. sítě. V lozích jsem nenašel žádný záznam o chybě, podle SM-Doctora se nic nepřehřívalo, zdroje byly redundantní a řádně naddímenzovány. Přístup Abacusu byl taky na ránu. Samozřejmě jsem se sanžil servery reklamovat, ale bylo mi řečeno, že to je SW problém. Můj argument, že na pracovní stanici tyto problémy nemám, mi řekli, že stanice je intel, kdežto servery AMD, a že to je SW problém. Další "problém" pro Abacus bylo, že mám RHEL, který "oni" nepodporují, co ma tom že SM RHEL podporuje, či podporovalo. A když se oba servery konečně odporoučely do věčných lovišť (samozřejmě cca měsíc po záruce) dal jsem je na diagnostiku našim ajťákům a oba shodně měly prý problém s řadičem paměti. Jediný SM, který mi zbylo, je jednoprocesorový file / DB server, kterej jede jen na pár procent. Takže pokud to nebudeš nějak moc honit třeba SM vydrží.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21994
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

JRJ: Aha, zajímavý. No jako zkušenost dobrá, ale vážně hodnotíš celou značku podle 2 serverů? Navíc to, co chci, je Intel platforma. A pokud se nepletu, tak řadič paměti je součástí CPU, už nějaký ten rok. Tedy u Intelu, nevím, jak AMD.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od JRJ »

HonzaCZ: Ano odpor k SM jsem získal na základě dvou serverů a přístupu Abacusu k reklamaci. Navíc mě před SM docela dost lidí varovalo a měli pravdu. Ale já na ně nedal, protože za cenu jednoho Sun Fire jsem mohl mít jeden a půl SM (jeden čtyřprocesor a jeden dvouprocesor po 4 jádrech). A naši ajťáci se vyjadřovali, no jó supermikro, to není žádnej servr. Je to už dost dávno. Kupoval jsem v roce 2008. Ale všechno je relativní. Pokud se nepletu tak Sun už není a SM jede vesele dál. Naštěstí přišla doba výpočtů na GPU a už si vystačím s jednou CPU. Jen pro zajímavost, výpočty co dělám běží na GTX1080 30 krát rychleji než na 16-ti vlánknovém i7 6900K @ 4GHz.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21994
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

JRJ: OK, samozřejmě všechno relativní, ale varoval jsi na můj vkus dost vehementně na základě takové zkušenosti. Každopádně dík za každou zkušenost. :)

Předpokládám, že nějaké výpočty, které se dají hodně paralelizovat a dá se naprogramovat pro jejich výpočet stream procesory?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2463
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od JRJ »

Omluvám se, nechal jsem se unést. :-) Haprující železo za 400 kKč, pro mě byl zatím nejvíc frustrující zážitek s IT.

Ano, jedná se o výpočty molekulární dynamiky makromolekul. Tedy simulace pohybu v trojrozměrném prostoru cca 50 tisíc atomů, na které působí několik sil, které jsou popsatelné jednoduchými rovnicemi. Tedy pro stream procesory ideál.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21994
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem se konečně rozhoupal a dovymyslel a pořídil věci na nový server. [BANANA]
P1020597.JPG


bedýnka Thermaltake Matrix VD2000BNS - zánovní, z vlastních zásob
deska SuperMicro MBD-X11SSL-CF
cpu Intel Xeon E3-1230v5
chladič Noctua NH-U9S
RAM 2x Samsung - 16GB DDR4-2133 2Rx8 ECC REG RoHS, M391A2K43BB1-CPB, Supermicro certified
zdroj EVGA SuperNOVA 550 G2

Mimo obraz zatím 2x 4TB disky na data (RAID1), plánováno postupně rozšiřovat na 4x 4TB a pak 6x 4TB (v obou případech RAID6 / RAIDz2), 2x 250GB na systém (RAID1). Z toho starého serveru udělám offline zálohu - boot z flashky a 8TB SMR disk (zřejmě Seagate Archive 8TB).

Ha, jsem to pěkně vymyslel. >B-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3036
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od yeti »

Gratuluju. A co s tím chceš dělat, že jsem tak smělý?
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21994
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

No, tak jako serverovat. :)

Hlavně storage, pak nějaké ty služby, zejména webové, monitoring UPS, log server a tak. Všechno možný.

Je to dost šílenej overkill, ale když si vezmu, jak dlouho mám ten starej a kolikrát mě štvalo, že se nedá třeba rozšířit a upgrade znamená prakticky kompletní obměnu. No tak mám kompletní obměnu a doufám, že vydrží aspoň zase 10 let, jako ten starej.

Taky v dnešní době klesající spolehlivosti disků není možný spoléhat jen na jeden disk, ačkoliv serverový (třeba Seagate ES nebo WD RE), jako jsem to dělal dřív. Takže to chce RAID1 nebo radši nějaký s ochranou na ztrátu 2 disků (obecně RAID 6 nebo v případě ZFS RAIDz2). No a ZFS samo o sobě je dost náročný na výkon a RAM, do toho šifrování... No, ono se to uživí :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Šaman »

Chlapi, vylepšuju si další záložní stroj a trochu se i učím...Jde u této sestavy vyměnit ventilátor CPU za něco tiššího? Ten současný (viz foto) dělá hrozný bordel - řve jak kráva. Musím měnit i hliníkový chladič a tímpádem obnovit pastu na CPU a podobně? Nebo stačí jen čendžnout ventilátor za tišší verzi. případně jaký, aby to nestálo čerta s měchem.? Nepotřebuju žádný hitech.
Přílohy
fan2.jpg
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21994
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Ideální koupit něco jako mám já. Prostě velkej chladič a na něj velkej větrák. Ten pak stačí, aby se točil pomalu. Dá se koupit slušnej už třeba za 700. Večer u kompu se ti kouknu. Lepší měnit celej a rovnou dát i novou (hlavně pořádnou) pastu.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Šaman »

Honzo díky, budu čekat na více info. Mám tu ještě v sedimentech jeden chladič, ale upadl někomu na zem a je mírně deformovaný (nevím , jestli pád na zem ty heatpipes umí odpružit, jestli bude funkční... - jinak je to stejný systém upínání do základky a ten ventilátor jest Akasa - moc tu firmu neznám - jestli bude dostatečně sajlent ( ha ha ha ). Tak jestli si mám koupit tubu pasty vyzkoušet tento chladič a nebo radši koupit něco novějšího - moc peněz do toho pumpovat, přiznám se, nechcu :-) Jak dlouho může jet základka bez funkčního ventilátoru? (nebo se to nerozjede). Mám k dispozici ještě jednu desku ( s CPU, RAM a tak) , tak mne případná ztráta nemusí bolet...
Přílohy
fan big.jpg
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21994
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Bez ventilátoru, pokud tam je dostatečný chladič a moc to nezatěžuješ asi celkem chvíli jo. Kór pokud je to v bedně, kde je dobře vyřešený airflow.

Ale jako sundat úplně chladič z CPU, tak se to podle mě ani nerozjede.

Koukám, že to máš Socket 775. Tak bych v nižší až střední cenový relaci doporučil něco jako ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2. To je na trhu už poměrně dlouho, vždycky to byl takový zlatý střed. Poměrně se dobře umisťuje i v testech. Jediný, co je na něm trochu hloupý, že má proprietární větrák. Ale možná by se tam nějaký klasický hranatý 92 mm dal případně přidělat (myslím, pokud ten originál odejde a potřebuješ nahradit). Tady nějaké ty uživatelské recenze na Heurece.

Dokonce by na něm měla být nanesena pasta.

EDIT: Akasa není špatná značka. Ho zkus. Pokud celý bude rovnoměrně ohřívat, tak heatpipy fungují. Při pádu by se jim asi nemuselo nic moc stát. Jde o to, aby se spíš nehnul upínací mechanismus a sedělo to přesně, rovně a se správným přítlakem na heatspreaderu CPU.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21994
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Jinak já už rozjel "stolní" zapojení a testuji RAM. :)
Přílohy
IMG_20161204_111747.jpg
IMG_20161205_094324.jpg
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Šaman »

Honzo, děkuju. Chystám se nejdřív na ten zničený chladič, že bych ho zkusil - je bouchlý na LPhorní roh, plast je prasklý, ale ventilátor docela drží, heatpipe je jedna ohnutá, nevypadá, že by to bylo prasklé...(přikládám foto) Uchycení pasivu je k tomu čtyřnohému pavouku vyřešeno dvojicí šroubků, vyklápí se to do stran, si myslím, že to je tak schválně, aby se našla vhodná poloha přitisknutí k ploše CPU. Zítra si dojdu k dýlerovi a koupím si pastu na napatlání.
Ten chladič, co doporučuješ, je moc pěkný, ale mám obavu, že pro mne je moc luksusní :-D. Přemýšlel jsem, že by mi mohl stačit i tento:
http://eshop.inpraise.cz/arctic-alpine- ... 24792.aspx
No, uvidíme - o víkendu až bude noc, tak se k tomu vrátím, a zkusím něco vyrobit.
Díky za rady a ať Ti server serveruje k max spokojenosti.
Přílohy
fan zniceny.jpg
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21994
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jde taky o to, co tím chceš vlastně chladit. Čím menší chladič, tím víc se musí ofukovat, tím dělá větší kravál nějaký větrák. :)

Tomu chladiči, co máš, bych řekl, že nic není. :)

Dík, večer chystám burnin/stress test... tak snad přes noc nevyhořím. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“