Subaristické právní okénko

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od Slavek_xxx »

Asi to neni uplne o pravni pomoci, ale lepsi tema jsem nenasel.
Moje mama (r.n. 1956) pracuje v LDN. Bohuzel sama v lednu onemocnela, nejdriv byla na operaci krecovych zil, potom jí zacaly otekat kolena a ma artrozu tretiho stupne. No a aby toho nebylo malo tak v lete jeste dostala pasovej opar. Jenze s temi koleny se stale leci a nelepsi se to. A ona nevi jak dal, doktori ji neporadi a ja taky ne. Doktor ji nedavno naznacoval, ze uz se leci dlouho a ze artrozu ma kdekdo. Aby se nechala uschopnit a sla do prace na 12tky do LDNky, to ji zdravi asi nedovoli (o mzde 9 hrubeho ani nemluvim). Do predcasneho duchodu jeste nemuze, jina prace v okoli neni a v jejim veku ji nikdo ani nezamestna. Kdyz da vypoved (byt ze zdravotnich duvodu), nedostane ani vorla. S mou podporou sice pocitat muze, ale to samozrejme odmita. Co byste poradili, pokud s podobnou situaci mate zkusenosti? :655:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od SLegacy »

Slavek: Moje máti je taky MY1956 ( :-) ) a taky se na ní už fyzicky namáhavé zaměstnání podepisuje... :666: Do téhle problematiky zrovna moc nevidím, ale nepodléhal bych zbytečně mírnému tlaku doktora na otázku uschopnění. Existují různé důvody pro pracovní neschopnost pro různá povolání. Třeba sekretářka vařící kafe řediteli a píšící na počítači by při stejném stavu mohla být už dávno uschopněna, ale tvoje máma pracující fyzicky jen stěží. Dokud její stav nebude takový, aby stávající práci zvládla, tak jsou podle mě jen 2 možnosti - sehnat jiné zaměstnání s náplní práce, která nebude tak fyzicky namáhavá a bude jí zvládat (ale rozumím, to je spíš utopie nebo dílo šťastné náhody, takovou práci najít), nebo zůstat na neschopence na stávajícím postu. Pokud dosáhne trvání PN určité doby (nechci si vymýšlet, ale jde snad o rok? - nevím, zkus zagooglit), přichází pak na pořad dne otázka možného invalidního důchodu (v daném případě asi jen částečného), příp. přezkoumání posudkovým lékařem, jestli nejde o nemoc z povolání atd.. Určitě bych se za dané situace ale dobrovolně nezbavoval stávajícího fleku ani neschopenky.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Bidlo
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 13, 2010 9:12 pm
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od Bidlo »

Artrozu má kde kdo je dobrá hláška. Tátu tak dlouho léčili na artrozu kyčelního kloubu, až se ukázalo, že má rakovinu plic a ta bolavá kyčel je jen jedna z metastází. Už třetí měsíc je ve špitálu, bez kyslíku neujde 4 metry a teď mi ho chtějí poslat domů. To jenom poznámka k českému zdravotnictví.
Moje rada je stejná jako od SLegacy: V žádném případě se nenechávat uschopnit, pokud se necítí na to, že práci zvládne. A v žádném případě nedávat výpověď.
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od Slavek_xxx »

SLegacy> diky, zkusim se podivat na tu neschopnost. :pr:
Bidlo> taky dekuju, vypoved tedy zatim davat nebudeme. Snad to nebude nic vaznejsiho...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Bidlo
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 13, 2010 9:12 pm
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od Bidlo »

Já jsem živnostník a když jsem teď uvažoval, že bych vytvořil pracovní místo, a zjistil všechny ty klacky, co mi v rámci toho tenhle stát hází pod nohy, došel jsem k názoru, že žádné pracovní místo nevytvořím.
Takže ti nedokážu citovat paragrafy, ale jen z takového obecného povědomí, které mám o problému (a možná nemám pravdu, je to skutečně pouze můj názor): Když bude rok na neschopence, dostane to posudkový doktor. Ten jí buď přizná invalidní důchod, nebo řekne že je zdravá a pošle ji do práce. Pokud to dopadne za b), tak se po pár týdnech složí, bude zase na neschopence a cyklus se opakuje.
Pokud dá dobrovolně výpověď, bude vedená pár měsíců na pracáku a pak skončí tak maximálně na sociálních dávkách.
Uživatelský avatar
filippek
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2310
Registrován: úte úno 15, 2011 10:52 am
Jméno a příjmení: Filip Pecka
Bydliště: Jablonecko

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od filippek »

Zkusím se zeptat tady... bylo nám přiklepnuto věcné břemeno průchodu a průjezdu na cestu, která je jedinnou přístupovou k naší garáži. Cesta je vlastnictvím pozemkového fondu, pronajímají ji vlastníkovi přilehlé nemovitosti, který tam (nelegálně) provozuje autoservis. To bych neřešil, ať si dělá co chce. Ale na cestě má složený vraky aut (po jedné straně cesty). Průjezd je sice teď možný (někdy, když tam ještě neparkuje), ale máme břemeno na celou šíři cesty a to z důvodu průjezdu záchraných sborů (hasiči by teď neprojeli). A co mě vadí nejvíc, až napadne sníh, nikdo cestu se zapadanými vraky neprohrne a nám se stane neprůjezdná kvůli jeho bordelu. Vraky odmítá odtáhnout. Tohle všechno je pro mě nová situace a nevím jak to řešit. Měl by odtah zařídit pozemkáč, jakožto vlastník cesty? Nebo se obrátit na obecní úřad? Kdyby se s náma nájemce býval chtěl dohodnout a neblokoval cestu úmyslně se slovy "všechno je tu moje", bývali bychom ani břemeno neřešili a měl i on klid a já do toho nos nestrkal. Teď břemeno máme, tak to holt dořešíme tak, aby byla cesta průjezdná v plné šíři, jak je v břemenu uvedeno.
Nyní: Forester SG 2,0 r.v.05 poface
Bylo: Outback 3.0R H6, r.v.06
Bylo: Forester 2,0 XT r.v.04
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od SLegacy »

Asi bych se obrátil na obecní úřed ohledně charakteru té cesty (jestli se to dá brát jako pozemní komunikace; mimochodem, jak je to evidované na katastru?) a jestli jsou to opravdu vraky (bez značek, STK, povinného ručení), tak klasická cesta přes obecní úřad - ten by měl přes VIN nebo SPZ/RZ zjistit vlastníka a vyzvat ho k odklizení, popř. vylepit na vrak výzvu neznámému vlastníkovi k odstranění vraku z komunikace s tím, že když to neudělá, odtáhne to na ekolikvidaci obec a v případě dohledání vlastníka mu naúčtuje náklady. Kdyby to nemělo charakter pozemní komunikace a OÚ byl bez zájmu o věc/nečinný, tak nájemce prásknout na pozemkový úřad s tím, že vám znemožňuje využívat věcné břemeno a ať to PÚ jako vlastník pozemku s ním řeší a pokud by to on odmítal odklidit, ať mu teda dají výpověď, jinak se práv z věcného břemene budete muset domáhat třeba i soudní cestou a to právě vůči pozemkovému úřadu, který z toho bude mít jako vlastník pozemku potíže. To by je mohlo pohnout k aktivitě.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1995
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od suubaru »

lidi, zadělal jsem si na trabl. Před rokem a půl jsem prodal auto, podepsali jsme smlouvu. Já blbec jsem mu dal do ruky TP, aniž bych na DI auto odhlásil. Akorát jsem tomu hňupovi podepsal plnou moc na odhlášení. Ten magor dodnes jezdí na moje spztky. Viděl jsem čerstvou kopii TP, tam jsem pořád provozovatel.
Někdo jej totiž naboural a pojišťovna mě informovala o PU.


Jediné, co mám, je Kupní smlouva. A obávám se, že problémy vyvstanou. Kdo ví, jestli ten člověk platí pojistku a byl na STK.
Co myslíte, mají mé kroky směřovat na Policii, kde nahlásím, že jsem vůl a neodhlásil jsem vozidlo?

btw, byl jsem se dnes optat na DI, jak je to s registrací toho auta. Nebyli schopni odpovědět, protože stále nefunguje registr. Prostě auto v registru nemohli najít.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
Uživatelský avatar
unbreakable
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: úte črc 06, 2010 11:19 pm
Jméno a příjmení: Vladimir
Bydliště: Praha město :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od unbreakable »

Na DI za poplatek se da zjistit ktera vozidla vlastnil nebo vlastnite. jmenuje se to jako vypis z evidence vozidel.
Rychlej trakturek Subaru XV
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1141
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od pufko »

Jednoduchý recept, ktorý sa overil aj na SK . Chod na DI nahlás stratu TP, ak dostaneš kopiu , okamžite urob odhlášku a doklady pošli na nového majitela, čo už s nimi urobí nie je tvoja vec...
A platil za teba aspon povinné ručení ?
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1995
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od suubaru »

pufko píše:Jednoduchý recept, ktorý sa overil aj na SK . Chod na DI nahlás stratu TP, ak dostaneš kopiu , okamžite urob odhlášku a doklady pošli na nového majitela, čo už s nimi urobí nie je tvoja vec...
A platil za teba aspon povinné ručení ?
ne, pojištění neplatil, tedka už to vím.
Problém je v tom, že na DI nemůžou to auto v registru najít.

Pojišťovák mi poradil, že mám čekat na obsílku z ČKP a pak začít mávat smlouvou, že prý to někdy klapne. Tak nevím.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1141
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od pufko »

To je taká blbosť až sa mi veriť nechce, ved od čoho tam má počítač ? Ked nahodí špzetku tak okamžite musí vedieť o aute všetko, ked stratíš doklady tak by to ako riešili ? To by teda bolo ak by ti niekto šlohol spezetky , použil by to na trestnú činnosť a oni by ani nevedeli zistiť majitela tých ukradnutých :713:
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od Slavek_xxx »

suubaru> kdyby s tim byval neboural, bylo by byvalo nejlepsi se dohodnout primo s pojistovnou a pojistne doplatit, pokud uz nebyla smlouva zrusena a poslana vyzva na CKP.
Ale takto - fakt nevim.... :655:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
dulas
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 533
Registrován: čtv lis 24, 2011 9:44 pm
Jméno a příjmení: Radovan Drahorád
Bydliště: Alšovice

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od dulas »

suubaru píše: Pojišťovák mi poradil, že mám čekat na obsílku z ČKP a pak začít mávat smlouvou, že prý to někdy klapne. Tak nevím.
Před cca 2lety jsem řešil něco podobného (prodal jsem auto- novej majitel si ho na sebe napřihlásil a nešel nikde dohnat), tak jsem zašel na DI a zeptal co stím. Pán mi řekl že pokud mám kupní smlouvu, tak mám bejt v klidu. Že prý to je doklad podle kterého oni dělají převody vozidel, tudíž to musí akceptovat i ČKP.
Pak mi dal ještě radu, ať napíšu doporučenej dopis tomu kupci a schovám si od toho ten papírek . A to proto, že mám snahu řešit ten přepis.
ex2x Subaru Legacy 2.0 LPG
ex Subaru Legacy 2.5 LPG

ex Subaru Impreza 1.6 LPG
ex
Subaru Forester 2.0 Sturbo (1999)
Subaru Outback 2.5 LPG
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1141
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od pufko »

Mne je ešte divné že sa neohlásila poistovňa, na SK ak nedôjde k úhrade poistného do 2 mesiacov, automaticky posielajú STORNO zmluvy s tým že treba doplatiť poistné za 3 mesiace, teda výzva sa posiela mesiac dopredu, ak sa neuhradí ani po troch mesiacoch tak STORNO nadobudne platnosť.
Ale aj tak treba tie tri mesiace doplatiť, ak sa tak nestane tak za nejaké dalšie tri mesiace príde výzva na zmier a uhradenie dlžnej sumy...

A tebe sa 1,5 roka vôbec nikto neozval až to došlo tam kam nemalo a ešte budeš mať opletačky s dokazovaním že už vyše roka nie si majitelom vozidla
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Odpovědět

Zpět na „Výpomoc, kontakty, lidi, práce“